Muharrem İnce Manisa’da konuştu

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Manisa'da düzenlediği mitingte yaklaşık 30 bin kişiye seslendi. İnce, "Erdoğan meydanlara çıkıp diyor ki tek dertleri beni indirmek . Vallahi değil billahi değil, benim derdim millet. Benim derdim mazotu, euroyu, doları benzin fiyatını indirmek. Seni indirdiğim zaman bunlar zaten inecek" dedi. Öte yandan konuşmasında yüksek yargıçları da eleştiren İnce, "Benim Cumhurbaşkanlığımda çay toplamayacaksınız, düğme iliklemeyeceksiniz, ben salona girdiğimde ayağa kalkmayacaksınız. Türkiye'deki emir komuta içinde olan bu yargıyı özgürleştireceğiz" diye konuştu. Konuşmasının sonunda mikrofunu alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İnce'ye anneler gününde bir sürprizlerinin olduğunu belirterek, sahneye Muharrem İnce'nin annesini davet etti. Bu sürpriz karşısında oldukça şaşıran İnce annesine sımsıkı sarıldı ve ellerini öptü. Bu görüntüler mitingde bulunan vatandaşlara oldukça duygusal anlar yaşattı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Manisa Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenledi.

Muharrem İnce’nin konuşmasından satırbaşları şöyle;

“24 HAZİRAN’DAN SONRA FAİZ DÜŞECEK DEMİŞ… O DA BANA GÜVENİYOR DEMEK Kİ”

24 Haziran’dan sonra faiz düşecek demiş. O da bana güveniyor demek ki. Sayın Erdoğan’ın projesi kanal, makina, hafriyat. Benim projem huzur. 50 sene önce yaptı Demirel birinci köprüyü. Dördüncü köprüyü de İnce gelir yapar o kolay iş. Milletin gönlünde barış, huzur köprüleri kurmak. Hakkari’de İzmir marşıyla miting yaptım. Sokakta hoş geldin demeyen bir tek Hakkarili yoktu. Türkiye’de 3B olacak. Barışacağız, büyüyeceğiz, bölüşeceğiz. Erdoğan’a önerim, çıraklık, kalfalık, ustalık dönemim dedin, ben de sana emeklilik dönemin diyorum.

OTİZMLİ ÇOCUKLAR

Engelli vatandaşlarla ilgili projelerine de değinen İnce, “İçime sızlatan bir şey. İçim sızlıyor. Engelliler, sadece otizmli çocuklar 352 bin kişi. Bu 352 bin çocuktan 21 bini eğitim alıyor. Geri kalanı hiç eğitim alamıyor. Bu aileler ne düşünüyor; çocuğun önce ölmesini istiyor. Ben ölürsem çocuğuma kim bakacak diyor. Ben değil devlet bakacak devlet. Öyle bir sistem kuracağız ki ben değil Muharrem İnce değil Türkiye Cumhuriyeti bakacak. Bebeleriyle dedelerine sahip çıkamayan bir millet ayakta kalamaz. Engelliler sizin sorunlarınızın hepsini 2 yıl içinde, otizmli çocukların işinin 6 ayda çözeceğiz. Kime hizmet ettiğiniz önemlidir. Derdiniz zengin olmak mı sorunları çözmek mi? Hakkari'den mal varlığımı açıkladım. Allah'ın izniyle Cumhurbaşkanı olduğumda yeniden açıklayacağım. Siz milletin geliri artıysa benimki de artacak. Sizin ki artmıyorsa benimki de artmayacak” dedi.

“SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KALKACAK”

Öğretmenlere de seslenen İnce, “Meslektaşlarım sağ sol yok, bu defteri kapatın. Nazım Hikmet’ten şiirler okuyacağım, ama Mehmet Akif'ten de şiirler okuyacağım. Sağ sol yok, cumhuriyet var. Öğretmenler sözleşmeli öğretmenliğe son vereceğiz, hepsi kadroya geçecek. Öğretmene performans notu verecekmiş. Geç o işi. Size performans notu vererek isteyenlere bir güzel 24 Haziran'da performans notu verin” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

“GENÇLERİMİZİ GELECEĞE HAZIRLAYACAĞIM”

13. Cumhurbaşkanı olarak gelecek konuşan bir cumhurbaşkanı olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Adayı Muharre İnce, “Ben nano teknoloji diyen bir cumhurbaşkanı, uzay madenciliği diyen bir cumhurbaşkanı, gençleri düşünen bir cumhurbaşkanı olacağım. O tezek desin, camiyi ahır yaptı desin ben bilgisayar, kuantum diyeceğim. Geleceği tasarlayacağız. Gençler, evlatlarım size sesleniyorum. Bir 19 Mayıs ve 29 Ekim'de nasıl emeklilere ramazan ve kurban bayramlarında ikramiye veriliyorsa sizlere 19 Mayıs'ta gençlik bursu, 29 Ekim'de cumhuriyet bursu vereceğim; 500 TL. Bütün öğrencilere vereceğiz. Gençler 475 lira burs alıyorsunuz. Okul bitiyor. Bu burs kesiliyor. Bir anda işte bulamıyorsun, babana tekrar muhtaç oluyorsun. Size öğretmen Muharrem abinizin sözü, okul bittikten sonra iş bulamazsanız, o aldığınız 475 lirayı 2 sene kesmeyeceğim, söz. Sizinle ilgili hayaller kuracağız. Her yıl 10 bin gencimizi yurt dışına göndereceğiz. Orada kendilerini geliştirecekler. En kısa sürede 5 yıl içinde Türkiye'deki bilgisayar mühendisi sayısını 10 katına çıkaracağız. Dünyanın lideri olacağız, zeki çocuklarımızı iyi yöneterek. Önümüzdeki 4 yıl içinde 16 yeni meslek ortaya çıkacak. Ben bu ülkenin çocuklarını onlara hazırlayacağız, geleceğe hazırlayacağım. Türkiye'de bunları yapabilmemiz için bizim enerjiye ihtiyacımız var. Enerji yenilenebilir enerjiden yararlanacağız. Türkiye'deki güneş enerji potansiyeli yüzde 130. Ama yatırım yapmamız lazım: Güneş enerjisinde depolamak zor. Ben bu ülkenin gençlerini, fizik öğretmeni olarak güneş enerjisini depolayan batarya sistemini geliştirmek için Amerika ise Amerika, Almanya ise Almanya, uzaysa uzaya göndereceğim. Milletvekilinin maaşlarına zam yapmayacağım, öğrencilere vereceğim. Sarayın ışıklarını kısacağım size vereceğim” dedi.

 

“BENİM DERDİM ERDOĞAN’I DEĞİL, DOLARI İNDİRMEK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı “Tek dertleri beni indirmek” sözüne atıfta bulunan İnce, “Vallahi değil billahi değil, benim seninle derdim yok, benim derdim millet. Benim derdim mazotu indirmek, doları, euroyu, faizleri indirmek, benzin parası fiyatını indirmek. Seni indirdiğim zaman bunlar zaten inecek. Bugün demiş ki '24 Haziran'dan sonra döviz düşecek.' 16 senedir iktidardasın, o da bana güveniyor demek ki. Haklı. O Sayın Erdoğan'ın projesi kanal, makine, hafriyat. Benim projem huzur. Kanal, köprü dediğin yapılır kolay iş. Bak Demirel 50 sene önce yaptı birinci köprüyü, ikinci köprüyü Özal, üçüncü köprüyü Erdoğan, dördüncü köprüyü de İnce gelir yapar, kolay iş. Ama milletin gönlünde barış köprüleri kurmak önemli” dedi.

Muharrem İnce: O tekme atandan hesap sormazsam namerdim İlginizi Çekebilir Muharrem İnce: O tekme atandan hesap sormazsam namerdim

“NE ZAMAN ‘EYY’ DESE TÜRKİYE KAYBETTİ”

Yarın Dünya Çiftçiler Günü olduğunu hatırlatan ve kutlayan İnce, “AKP 2006 yılında kanun çıkardı; ‘Devlet milli gelirinin yüzde 1'ini tarımı geliştirmeye harcar. Bu 30 milyar yapıyor. Bunun yarısını bile vermemiş. Yüze 1'ini tarıma vermesi gerekirken 12 kusur milyar vermiş. Yani Türkiye Cumhuriyeti çiftçisine borçludur. Allah'ın izni, milletin isteğiyle Cumhurbaşkanı olduğumda Türkiye Cumhuriyeti'nin çiftçiye olan borcunu ödeyeceğim. Çiftçiye destek vermezsen ne olur biliyor musunuz saman alırsın, bezelye, mercimek alırsın. Türkiye'de en fazla zeytin ağacı Manisa'da; 22 milyon zeytin ağacı var. Ama geçtiğimiz günlerde Tunus'tan zeytinyağ alıyorsun. Yazık günah bu millete. 90 bin aile çekirdeksiz üzüm yetiştiriyor. Size söz üzümün kilosu 2 doların altında olmayacak. Taban fiyat uygulamasına geçeceğiz. Bunu mutlaka yapacağız. Ekonomist arkadaşlar kimisi 3 liraya verebiliriz diyor mazotu, ya da 3,5. İkisi arasında çiftçiye mazot vereceğiz söz. Parayı nereden bulacaksın, Suriyelilere 35 milyar doları nereden bulduysan oradan bulacağız. Deniz kenarındaki, o lüks yatlar çiftçiden daha ucuza alıyor. Bu nasıl merhamet, nasıl devlet yönetimi” ifadelerini kullandı.

Vatandaşları kandıracağım diye palavralara gerek yok. Dış politika böyle yapılmaz. Ne zaman “Eyy” dese Türkiye kaybetti. Sadece mazottan aldığı vergi, çiftçiye verdiği destekten fazla. Çiftçinin borçlarını yeniden yapılandırıcağız. “Parayı nereden bulacaksın?” diyorlar. Suriyeli’ye bu kadar parayı bulduysan oradan bulacağım.”

Soma faciasında madenci Erdal Kocabıyık'a tekme atan Yusuf Yerkel özür diledi İlginizi Çekebilir Soma faciasında madenci Erdal Kocabıyık'a tekme atan Yusuf Yerkel özür diledi

İNCE’DEN YSK’YA: ALAVARE DALAVARE YAPARSANIZ…

Seçim günü kullanılacak oylara ilişkin Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'yı eleştiren Muharrem İnce, şunaları söyledi:
“Manisa'dan 5 milletvekili çıkaracak kadar oy istiyorum. Yüzde 50 çıksın mı, sokakta gördüm, bu ,iş bitmiş, çok hoşuma gitti. Senin manifeston ne oldu diyor. Aslı senin ne oldu. Bir manifesto ne demektir. Gelecek bildirisi demektir. Şunu bunu yapacağız, söz vermektir. Yav 16 senedir, terörü bitireceğim, faizi bitireceğiz. Kim inanır sana. Onu ben söyleyebilirim, Seninki manifesto olmaz senin ki iflas belgesi olur. Huzur getirmek, barış getirmek, kardeşlik getirmek, bir büyük uzlaşmaya bir büyük şemsiye altında birleştirmek için birlikte mücadele edeceğiz. ‘Oy veriyoruz ama sandıkta, YSK'da oylarımız giderse ne olacak.' Avukat arkadaşlarıma sesleniyorum. Cübbeleriniz arabanızın içinde tutun, ben Yalova'da oyumu kullanıp hemen arabama binip Ankara'ya gideceğin. Neden çünkü bir alavere dalavere yaparlarsa en az 50 bin avukatla YSK'nın önüne cübbeleriyle beraber gideceğiz. O YSK üyelerini uyarıyorum. Alavere dalavere işlerine girerseniz, Türkiye'nin bütün sokaklarına fotoğraflarınız asarım, sokağa çıkamazsınız.”

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

“YÜKSEK YARGIÇLAR ÇAY TOPLAMAYACAK, DÜĞME İLİKLEMEYECEK, AYAĞA KALKMAYACAK”

“Yüksek yargıçlara sesleniyorum. Benim Cumhurbaşkanlığımda çay toplamayacaksınız, düğme iliklemeyeceksiniz, ben salona girdiğimde ayağa kalkmayacaksınız. Gerekirse beni de yargılayacaksınız. Cumhurbaşkanını yargılayacak bir yargı. Yüksek yargıçlar hiçbir siyasi partinin emrine girmez. Adam gibi görevinizi yapacaksınız. Bu ekonomiyi nasıl canlandıracaksın. Hukuktan, yargıdan başlayacağız. Bağımsız, tarafsız cumhurbaşkanını yargılayabilecek yargın önce bunu kuracağız. Bunu kurunca dış dünyaya güven vereceğiz. Liyakatı esas alacağız. Benden olsun deyip merkez bankası başkanı ekonomik kuruluşlara benim adamlarım gelsin asla olmayacak. Bakacağız liyakatı, uzmanlığı var mı. Üretim ekonomisine geçeceğiz. Ama bu işin başı yargı. Yargı emir komuta altındadır. Bu yargıyı özgürleştireceğiz. Bunu beraber başaracağız” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

“Bugün çok hoşuma giden bir söz duydum. Sizlerle paylaşmak istiyorum. ‘Bir evde anne varsa. Önce kuru ekmekten başlanır. Anne yoksa evde taze ekmekte insana bayat gelir.’ Bütün annelere bir alkış gönderilim. Bu memleketin annelerine o çalışkan evlatları var ya, üniversite sınavında ilk 5 bine girenlere o sarayı onlara vereceğim.”

‘ANNELER GÜNÜ’ SÜRPRİZİ

Mitingin sonunda CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Özel, mikrofonu alarak , İnce'nin Anneler Günü'nü Soma'da geçirdiğini ve kendilerinin bir sürpriz yapmak istediklerini belirterek, “Sayın başkanım sen bugün bir fedakarlık yaptın anneler gününde annenin bu özel gününü telefondan kutladın. Bizim sana bir sürprizimiz var” dedi ve Muharrem İnce'nin annesini sahneye çıkardı. Annesini görünce şaşkınlığını gizleyemeyen ve annesine sarılan İnce, tüm annelerin ‘Anneler Günü'nü kutladı. Bu anlarda Muharrem İnce’nin gözlerinin dolduğu dikkatlerden kaçmadı.

İnce, güvercin uçurarak miting alanından ayrıldı.

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

GÜLÜMSETEN DİYALOG

Kavuşmanın ardından annesine kalabalığı işaret eden Muharrem İnce, “Anne nasıl görüyorsun” diye sordu.

Anne İnce, “Gelir gelmez kalabalığa baktım ben zaten” diye yanıtladı. Bu diyalog herkesin gülüşmesine sebep oldu.

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

 

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

FOTOĞRAFLAR: GÖKMEN ULU

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...