Türk Tabipler Birliği soruşturmasında karar çıktı

Gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi 8 doktor savcılık sorgusu için dün öğle saatlerinde adliyeye sevk edildi. Gelen son dakika bilgisine göre; savcılık sorgularının ardından aralarında TTB Başkanı Raşit Tükel’in de bulunduğu 8 konsey üyesi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Geçen hafta da merkez konsey üyesi 3 doktor yine adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Türk Tabipler Birliği soruşturmasında karar çıktı

Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili yaptıkları açıklama nedeniyle gözaltına alınan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi 8 doktor savcılık sorgusu için bugün adliyeye sevk edildi.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDILAR

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, TTB Genel Sekreteri Dr. Sezai Berber ve Merkez Konseyi üyeleri Dr. Hande Arpat, Dr. Selma Güngör, Prof. Dr. Funda Obuz, Dr. Yaşar Ulutaş, Dr. Bülent Nazım Yılmaz ve Prof. Dr. Taner Gören de dün gerçekleştirilen Savcılık sorgularının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar.

TTB Merkez Konseyi'nin 11 yöneticisinin 30 Ocak 2018 tarihinde gözaltına alınmasının ardından, TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman ve TTB Merkez Konseyi üyeleri Dr. Şeyhmus Gökalp ile Dr. Ayfer Horasan 2 Şubat 2018 Cuma günü adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardı.

RAŞİT TÜKEL’DEN İLK AÇIKLAMA

Adliye çıkışında beraberinde aileleri, avukatları, milletvekilleri, sendika, meslek ve sivil toplum örgütü temsilcileri hekimler ile TTB binasına gelen yöneticiler, çiçekler ve alkışlarla karşılandı. Grup daha sonra TTB Toplantı Salonu'nda bir araya geldi.

Foto: İstanbul Tabip Odası

Foto: İstanbul Tabip Odası

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, burada kısa bir konuşma yaptı.

Gözaltı sürecinin TTB tarihinde hiç rastlanmayan bir durum olduğunu ancak hekimlik mesleğinin değerlerinin savunulmasının çok sık rastlanan bir durum olduğunu belirten Tükel, şöyle konuştu: “Bu değerler sadece bizimle savunulmuş değerler değil. Nusret Fişekler, Erdal Atabekler, Füsun Sayekler bu değerleri savundu bugüne kadar. Şimdi bizler savunuyoruz. Bunlar koşula bağlı değerler değil, hekimlik değerleri, evrensel değerler. Yaşama, yaşatmaya ait olan değerler. Barışı, özgürlüğü savunan değerler. Biz bunu savunduk. Baskılar bunları savunmamızı engelleyemez. Şu noktada da engellemediğini söylemek istiyorum.

Türkiye'de barIşı ortamının oluşması için, özgürlükler için, laik, demokratik bir ülkede yaşamak için gerekli mücadeleyi sağlık alanında, sağlıktan bakarak veriyoruz. Bu süreçte bize destek olan, bizi yalnız bırakmayan, gözaltı sürecinde bizi çok güçlü kılan bütün kişilere, kurumlara, sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bu mücadeleyi geçmişten geleceğe doğru sürdüreceğimize burada bir kez daha söz veriyoruz.”

Türk Tabipleri Birliği de resmi Twitter hesabından Merkez Konsey üyelerinin serbest bırakıldığını açıkladı.

Foto: Twitter

Foto: Twitter

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

TTB’nin soruşturma açılan açıklamasında şu ifadeler yer almıştı: Biz hekimler uyarıyoruz: Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur.Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir.Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz.Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır. Savaşa hayır, barış hemen şimdi.”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin bölgesinde başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin ‘savaş bir halk sağlığı sorunudur’ tanımlaması yapan TTB Merkez Konseyi üyesi 11 kişi hakkında soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama” ve “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamalarından soruşturma başlattı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...