Soyağacı öğrenme ekranı: E-Devlet soyağacı sorgulama daha eski tarihlere neden gitmiyor?

E-Devlet soyağacı sorgulama ekranı açıldığı ilk günden bu yana büyük ilgi görüyor. Milyonlarca alt üst soy bilgisi belgesi üretildi ve vatandaşlar soyağacını 1800'lü yıllara kadar görebildiler. E-Devlet girişi yaparak soyağacını öğrenen vatandaşların daha eski tarihlere neden gitmediğini merak ediyor. Peki e-Devlet soyağacı sorgulama ile daha geriye gidilebilir mi?

Soyağacı öğrenme ekranı: E-Devlet soyağacı sorgulama daha eski tarihlere neden gitmiyor?

E-Devlet soyağacı sorgulama işlemine ilgi bitmiyor. Milyonlarca vatandaş e-Devlet’e giriş yapıp soyağacını öğrenmek için can atıyor. Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, Herkesin soyağacını bu kadar merak etmesi kültürel etkilerden kaynaklı olduğunu vurguluyor. Aile geçmişlerini öğrenenlerin merak ettiği soruların başında ise neden daha eski tarihlere gidilemediği var. Kökenimizde daha geriye gidememizin sebebi ilk nüfus sayımının ve kaydının 1904 yılında yapılması. İşte e-Devlet alt üst soy bilgisi sorgulama ekranı…

SOYAĞACI SORGULAMA KISAYOLU

e-Devlet soyağacı sorgulama işlemlerini birçok kişi çoktan yapmış olsa da e-Devlet soyağacı sorgulamalarını gerçekleştirmeyenler bu konuda araştırmalarını sürdürüyor. e-Devlet soyağacı sorgulama sistemi bir süre daha gündemi meşgul edecek gibi görünüyor. Soyağacı sorgulama işlemlerini tamamlayan fakat turkiye.gov.tr'de yer alan bilgilerin yetersiz olduğunu düşünenler ise daha geçmiş tarihlerin soyağacı bilgilerine nasıl erişeceği ile ilgili araştırmalar yapıyor. Henüz soyağacı sorgulama işleminizi yapmadıysanız aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz…

E-Devlet sitemine giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken nüfus bilgilerinizi güncelleyerek ilgili sekmeye ulaşmak. Bu sekmeye ulaştığınızda öncelikli olarak kendi nüfus bilgilerinizi görüyorsunuz. Burada, ilgili bilgileri kontrol ettikten sonraysa sağ üst köşeden “Belge Oluştur” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Kısa yoldan sorgulama sayfasına ulaşmak için arama kısmını da kullanabilirsiniz.

SOYAĞACI ÖĞRENME | ALT ÜST SOY BİLGİSİ SORGULAMA

soyagaci

 

Soyağacı öğrendikren sonra bilgilerini açık bir şekilde sosyal medyada paylaşan vatandaşlar büyük tehlike altında. Birçok önemli kurumda büyük önem arz eden anne kızlık soyadının açık şekilde paylaşılması kötü niyetli kişilere davetiye çıkarıyor. Güvenliğiniz için soyağacı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

‘SOYAĞACINI ÖĞRENMEK RAHATLATIYOR’

E-Devlet sistemine giriş yapılarak öğrenilen “Alt-üst soy bilgisi, soyağacı” hizmeti vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. İstanbul Gelişim Üniversitesi, Psikoloji Bölümü Öğr. Gör. Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, “Herkesin soy ağacını bu kadar merak etmesi kültürel etkilerden kaynaklıdır. Biraz ataerkil bir yapıya sahibiz. Çocukken anlatılan hikâyeler bile dedemin dedesi, dedemin babası böyleydi diye anlatılırdı. Kökenini öğrenmek insanları rahatlatıyor çünkü `benim kökenim buraya bağlıymış, atalarım böyle güçlü insanlarmış´ diyebiliyor” şeklinde konuştu.

Soy ağacı öğrenme isteğinin kültürel bir durum olduğuna vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Demirci, “Atasözlerinin ön planda olduğu bir toplumuz. Çocuk büyütürken bile çekirdek ailenin dışında büyütüyoruz. Öyküler anlatılırken dedeler, dedelerin babası ve bunun gibi aile büyüklerine değiniyoruz. Kültürümüzde daha eskilere dayanıp ata kültürünü benimsiyoruz. Çünkü bu insanlara içsel olarak işlenmiş bir durum. Kökenini öğrenmek insanları rahatlatıyor çünkü `benim kökenim buraya bağlıymış, atalarım böyle güçlü insanlarmış´ diyebiliyor” dedi.
e-devlet-soy-agaci-sorgulama

SOYAĞACI SORGULAMADA DAHA GERİLERE NASIL GİDİLİR?

Vatandaşlar günlerdir e-Devlet kapısının uygulamaya koyduğu soyağacı sorgulama hizmeti ile yatıp kalkıyor. Aile tarihini araştıran ve 1300’lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soyağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi. Aile tarihini merak ederek çıktığı bu yolda araştırmalarının 10 yıldır sürdüğünü belirten Şişlioğlu, soy izini 1300’lü yıllara kadar sürebilmesinin yanı sıra, Şeyh Edebali’nin Kayseri bağlantısını ortaya çıkardığını ve Edebali’nin büyük dedesinin Abdülkadir Geylani olduğu bilgisine ulaştığını da söyledi. Şişlioğlu, e-devletin verdiği bilgilerden daha ötesine gitmek isteyen vatandaşlara şu önerilerde bulundu:

“Türkiye’de ilk resmî nüfus sayımı 1904 yılında yapılmaya başladı. E-devlette bu tarih itibariyle hayatta olan büyüğünüz ne zaman dünyaya gelmişse o yıllara kadar gidebiliyorsunuz. Örneğin dedeniz 1904 yılında 80 yaşındaysa, e- devletteki nüfus kayıtlarında 1840’lı yıllara kadar ulaşabileceksiniz. Ancak insanlar istiyorlar ki bu yıllardan daha önceye de gidebilelim. Daha önceye gidebilirler, bunun için de tapu kayıtlarına girmeleri gerekiyor. Çünkü Osmanlı tapu kayıtları ortalama 1850’lerden itibaren tutulmuştur. Dolayısıyla bu vesileyle iki kuşak daha önceki büyüklerini ortaya koyma imkanları doğuyor. Bunun için de tapu kurumlarına müracaat edecekler. 1985 yılından itibaren Özal döneminde insanların devlet arşivlerinden araştırma yapmasına izin verilmiş; bu çerçevede dilekçe ile müracaat edildiğinde tapu kurumları da kendilerine yardımcı olabilecektir. Ondan daha gerisine gitmek isterlerse de, hemen hemen her şehrin eski mahkeme kayıtları yani şer’iyye sicilleri tutulmuş, bunları araştırmaları gerekiyor. Örneğin, Kayserininki yakın tarihe kadar Ankara Milli Kütüphane’de idi, daha sonra Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne geçti. Ben araştırmalarımı Milli Kütüphane’de yaptım. Eğer bir ipucu yakalanırsa çok daha geriye gitmek de mümkün olabilmektedir. Ancak bu yolda sabırlı olmaları gerektiğini bilmelidirler.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...