Sözcü Plus Giriş

SÖZCÜ elini taşın altına koydu

SÖZCÜ’nün elini taşın altına koyarak güzel bir kampanya başlattığını belirten TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Yakınlarınızı anarken, TEMA’nın doğal varlıkları koruma çalışmalarına destek vermiş olacaksız” dedi.

Hande ZEYREK
02:57 -
SÖZCÜ elini taşın altına koydu

Çevre ve toprak denilince akla gelen ilk vakıf olan TEMA Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, SÖZCÜ'nün başlattığı kampanyaya destek vererek ‘örnek olmalı' dedi. SÖZCÜ Gazetesi'nin başlattığı vefat ve başsağlığı ilanları kampanyası ile ilgili konuşan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “TEMA Vakfı olarak gönüllülerimizin ve bağışçılarımızın kıymetli destekleriyle 26 yıldır başta toprak olmak üzere, tüm doğal varlıkları korumak için çalışmalar yürütüyoruz. Daha yaşanabilir bir dünya umudumuza destek olan her çalışma bizler için çok anlamlı ve değerli. Ayrıca paylaşmak, yardımlaşmak da bizim kültürümüzde çok önemli bir yere sahip. Bu bakımdan Sözcü'nün sivil toplum kuruluşlarına yardım etmek için başlattığı bu kampanyayı ben çok değerli buluyorum” diye konuştu.

SÖZCÜ'nün, vefat ilanlarının yüzde 15'ini ilan sahibinin seçtiği vakıf ve derneklere bağışlama kararını değerlendiren Deniz Ataç, “Bu vesileyle ilan verenler bir yandan yakınlarını anarken diğer yandan TEMA Vakfı'nın doğal varlıkları koruma çalışmalarına destek vermiş olacak. Vefat ve başsağlığı ilanlarından elde edeceği geliri sivil toplum kuruluşları ile paylaşacağı için SÖZCÜ'ye çok teşekkür ederiz. İyilikleri paylaştıkça çoğaltır, üzüntüyü paylaştıkça azaltırız. SÖZCÜ'nün elini taşın altına koyarak başlattığı bu iyiliğin yayılmasını ve örnek olmasını diliyorum. SÖZCÜ'de yayınlanan vefat ve başsağlığı ilanlarının geliri ile yapılacak bağışlar toprağı bereketli, havası temiz, dereleri çağlayan yaşanabilir bir gelecek için kaynak sağlamış olacak” dedi.

08-agac

TOPRAĞI KAYBEDERSEK HAYATI KAYBEDERİZ

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Ülkemizde yılda 743 milyon ton toprak erozyona uğruyor. Oysa yaşam üreten bir santimetre toprağın oluşması binlerce yıl sürüyor. Toprak kaybetmeyi göze alamayacağımız kadar kıymetli bir varlık. Bize aşımızı, işimizi, sanayimize ham maddeyi toprak sağlıyor. Eğer toprağımızı kaybedersek hayatımızı da kaybederiz. TEMA'nın varoluş nedeni yaşama yani toprağa sahip çıkmak, korumaktır” diye anlatıyor TEMA kuruluş amacını.

TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN

Vakfın kuruluşu iki toprak sevdalısı, Hayrettin Karaca ve Ali Nihat Gökyiğit'in çabaları ile gerçekleşti. İkili Anadolu'da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekmek için bir araya gelerek çalışamlara başladı. Ortak hedefleri bu mücadelenin aynı zamanda devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamaktı. O günlerde TEMA'nın “Türkiye Çöl Olmasın” sloganı büyük yankı uyandırdı. İlk kez önlem alınmazsa ülkemizin çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu kadar yüksek sesle dile getirildi. Erozyonun Türkiye'de yarattığı hasara dikkat çekildi. TEMA Vakfı'nın kuruluş döneminde, doğanın korunması ülke gündeminde yeterince öne çıkmamıştı. Kamuoyu doğadaki bozulmaların farkına yeni yeni varmaya başlamıştı. Sosyal sorumluluk kavramı henüz gelişmemişti. 1992 Haziran'ında Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde yapılan dünyanın ilk ‘Yeryüzü Zirvesi' devletlerin, insanın eko sistemler üzerinde yarattığı tahribatı kabul etmesi ve buna karşı verilen mücadeleleri küreselleştirerek ön plana çıkarması açısından önemli bir dönüm noktası oldu. Zirve, aynı zamanda sivil toplumun güçlü bir aktör olarak sahneye çıkmasında önemli rol oynadı.

26. yılın kutlayan TEMA Vakfı, Brezilya'nın Başkenti Rio Janerio'da düzenlenen Yeryüzü Zirvesi'nden birkaç ay sonra, 11 Eylül 1992'de kuruldu. Hayrettin Karaca (solda) ve Ali Nihat Gökyiğit Anadolu'da yaşanan erozyon ve çölleşmeye kamuoyunun dikkatini çekmek için TEMA'nın temellerini attı.

26. yılın kutlayan TEMA Vakfı, Brezilya'nın Başkenti Rio Janerio'da düzenlenen Yeryüzü Zirvesi'nden birkaç ay sonra, 11 Eylül 1992'de kuruldu. Hayrettin Karaca (solda) ve Ali Nihat Gökyiğit Anadolu'da yaşanan erozyon ve çölleşmeye kamuoyunun dikkatini çekmek için TEMA'nın temellerini attı.

En değerli hazinemiz topraktır

TEMA, asıl hedefini ulusa, siyasal partilere ve hükümetlere, resmi ve özel kuruluşlara, eğitim kurumlarına, basın yayın organlarına, toprak erozyonunun nedenlerini, vahim sonuçlarını ve ülkemizin çöl olma tehlikesini anlatmak olarak belirledi. Kuruluş, bu amaca uygun olarak, siyasi güçleri, doğal varlıkların yok edilmesi ve erozyon sorununa çare bulmadan iktidar olamayacaklarına inandırma çabasını her alanda sürdürüyor. Bu nedenle başta erozyon olmak üzere çevre sorunlarına karşı duyarlı, bilinçli ve etkin bir kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. TEMA Vakfı, Türkiye'nin en değerli hazinelerinden birinin toprak olduğunun bilinciyle orman, çayır, mera ve tarım alanlarının, su ve bitki kaynaklarının, korunması için çaba harcıyor. Ayrıca, doğanın korunması ve erozyonun önlenmesi ile insan kaynaklı iklim değişikliği alanlarında, belli bir devlet politikasının gerekli ve zorunlu olduğuna inanıyor.

Doğayı unutmayın

Doğanın karşılıksız sunduğu hizmetleri vurgulayan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, günlük koşuşturmaca içerisinde bize ekmek veren toprağın, nefes olan havanın, meyve veren ağacın kısacası hiçbir karşılık beklemeden tüm canlılara hizmetler sunan doğanın unutulduğunu belirtti. TEMA Vakfı olarak yapılan bağışlarla tüm doğal varlıkları korumak ve gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalıştıklarının altını çizen Ataç, “eğitim ve fidan bağışının yanı sıra kaybettiğiniz bir yakınınız için çelenk ya da nikah, düğün, açılış gibi mutlu günlerinize özel mutlu gün panosu bağışlarımız bulunuyor. TEMA Vakfı'na yapılan bu bağışlarla bize yaşam veren doğaya sevdikleriniz adına katkı sağlanıyor. Aynı şekilde SÖZCÜ'de yayınlanan vefat ve başsağlığı ilanlarının geliri ile yapılacak bağışlar da toprağı bereketli, havası temiz, dereleri çağlayan yaşanabilir bir gelecek için kaynak sağlamış olacak” diye konuştu.

700 MİLYON MEŞE TOPRAKLA BULUŞTU

08agac-kardesligi

TEMA, 22 bin futbol sahası büyüklüğünde alanda 700 milyon meşe palamudu ekti. 18 bin futbol sahası büyüklüğünde alana 15 milyondan fazla fidan dikildi.

TEMA neler yaptı?

– 26 yıldır doğal varlıkları korumak için canla başla çalışan TEMA Vakfı, gönüllülerinin ve bağışçılarının destekleriyle bugüne kadar birçok başarılı çalışma gerçekleştirdi. Yapılan bazı çalışmalar ise şöyle:

– Türkiye'de Mera ve Toprak yasalarının çıkmasına katkı sağlandı.

– Bugün Türkiye'nin 81 ilinde TEMA Vakfı bağışçıları sayesinde oluşturulan en az bir orman var.

– Eğitim ve öğretimin tüm kademelerine yönelik modern doğa eğitimi programları geliştirildi. 20-25 yıl önce TEMA Vakfı'ndan doğa eğitimi alan, bugün ise vakfın gönüllü destekçisi olan 3 milyondan fazla kişi vakıf bünyesinde görev alıyor.

– Binlerce yetişkin eğitim programlarından faydalandı, ekolojik okuryazarlık kavramıyla tanıştı.

– TEMA Vakfı'nın 81 ilde, ilçeler ve üniversitelerle birlikte 550'yi aşkın noktada gönüllü temsilcileri, 700 bin gönüllüsü var.

– Doğal varlıkları korumak için atılan her adımın; yapılan her itirazın altında doğa yararına bilimsel nedenler var. Bu nedenle 25 yılda açılan, müdahil olunan 239 davanın yaklaşık yüzde 70'i doğanın lehine sonuçlandı, 68'i ise devam ediyor.

– Bugüne kadar yapılan çevre seminerleri ile 50 binden fazla öğretmene ve 35 bini aşkın kamu görevlisine ulaşıldı.

– 250 kırsal kalkınma, koruma ve ağaçlandırma projesi gerçekleştirildi ve doğa konusunda farkındalık oluşturmak için projeler hazırlandı, kampanyalar düzenlendi.

– Çevre ile ilgili 90'dan fazla kitap yayınlandı.

– Şimdi TEMA, toplum tarafından bilinen, doğayı koruma mücadelesi ile özdeşleştirilen bir kurum.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more