Sözcü Plus Giriş

SÖZCÜ yazdı, iktidar harekete geçti

Hatay’da künefeci yapılan tarihi Meclis binası Kurtuluş Müzesi olacak. Hatay’ın Türk topraklarına katılma kararının alındığı tarihi Meclis binasının künefeci olarak işletilmesine tepkiler sürüyor... AKP Hatay Milletvekili ve Kültür Turizm eski Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, “Hatay’ı bu ayıptan kurtaracağız” dedi.

Deniz AYHAN
06:19 -
SÖZCÜ yazdı, iktidar harekete geçti

SÖZCÜ'nün dün manşetine taşıdığı ‘Tarihi Meclis'i Künefeci Yaptılar' başlıklı haberimiz üzerine AKP harekete geçti. 23 Haziran 1939 yılında Hatay'ın Türk topraklarına katılma kararının alındığı tarihi Meclis binasının bugün künefeci olarak kullanılmasına tepkiler çığ gibi büyüdü.

AKP Hatay Milletvekili ve Kültür Turizm eski Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman “Tarihi Meclis binası Kurtuluş Müzesi yapılacak” dedi. Yayman, gazetemize yaptığı açıklamada, Hatay Devlet Meclisinin toplandığı tarihi binanın aslına uygun olarak hizmet vermesi için çalışmalar yapıldığını söyledi. Fransız mimar Leon Benju tarafından 1927 yılında yapılan binanın, Hatay'ın anavatana katılmasıyla birlikte Hatay Meclisi olarak hizmet verdiğini hatırlatan Yayman, şunları söyledi:

Hüseyin Yayman

Hüseyin Yayman

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

“Eylül 1938'de bu binada Hatay Devleti Meclisi toplantı yaptı. Kültür Turizm Bakan yardımcılığım dönemimde binanın aslına uygun olarak ‘Hatay Kurtuluş Müzesi' olması için çalışmaları başlattım. Mülk sahibi Adalı ailesi ile de irtibat kuruldu. Bina şu an bir şirket tarafından kiralanmış ve künefeci olarak kullanılıyor. Daha önce sinema da olmuştu. Bina hakkında Hatay Valiliği'nin kamulaştırma kararı da var. Hatay'ın en değerli binasının kamulaştırılıp, Kurtuluş Müzesi olarak kullanılması için çaba gösteriyoruz.” Binanın sahibi Adalı Ailesi ise kendilerine ait olan mülkiyetin, kiraya verdikleri şirket tarafından restore edilerek Kültür ve Sanat Merkezi olarak değerlendirildiğini, vekillerin Hatay Meclisi'nde yaptığı toplantıdaki koltukların da aynı şekilde muhafaza edildiğini belirtti.

Son güncelleme: 10:18 16.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more