Sözcü Plus Giriş

Stephen Hawking kimdir? İşte Stephen Hawking’in bilinmeyenleri…

Ünlü fizik profesörü Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü İngiliz profesörü Hawking 1960'ların başında tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalanmıştı. Stephen Hawking öğrenciyken yakalandığı ALS hastalığı sebebi ile kendisi için özel olarak geliştirilen bir bilgisayar sistemi iletişim kuruyordu. Haberimizden dünyanın önde gelen bilim adamlarından fizik profesörü, astrofizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking hayatını dair tüm merak edilenleri öğrenebilirsiniz. Tüm açıklamaları ile dünya gündemine yön veren ünlü profesör 76 yaşındaydı. Peki Stephen Hawking kimdir?

07:32 -
Stephen Hawking kimdir? İşte Stephen Hawking’in bilinmeyenleri…

Stephen Hawking kimdir? sorusu bugün gündemde. Sebebi ise ünlü fizik profesörü yaşamını yitirmesi. Ünlü astrofizikçi evren bilimci ve büyük teori üreticisi Hawking 1960’ların başında tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalanmıştı. İşte çağımızın dehası olarak nitelenen ünlü profesör Stephen Hawking ile ilgili bilinmeyenler ve merak edilenler..

STEPHEN HAWKİNG KİMDİR?

İngiliz fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar Prof. Dr. Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 yılında doğdu. 8 yaşındayken Londra’dan 20 mil uzaktaki St Albans’a gitti. 11 yaşında St Albans okuluna kayıt oldu. Buradan mezun olduktan sonra babasının eski okulu Oxford Üniversitesi kolejine devam etti. Babasının tıpla ilgilenmesini istemesine karşın, o matematiği seviyordu. Fakat okulun matematik bölümü mevcut değildi. Bu yüzden onun yerine fizik öğrenimi görmeye başladı. Üç yıl sonra doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi. Hawking daha sonra kozmoloji (evrenbilim) üzerine çalışmak üzere Cambridge’e gitti. O zamanlar Oxford’da evren bilimi üzerine çalışma yoktu. Cambridge’de danışman olarak Fred Hoyle’u istemesine karşın Dennis Sciama atanmıştı. Doktorasını aldıktan sonra ilk önce araştırma asistanı, daha sonra Gonville and Caius College’de profesör asistanı oldu.

STEPHEN HAWKİNG SÖZCÜ ile ilgili görsel sonucu

1973’de Gökbilim Enstitüsünden ayrıldıktan sonra Stephen Hawking, Uygulamalı matematik ve Kuramsal fizik bölümüne geçti. 1979’dan sonra matematik bölümünde Lucasian matematik profesörü oldu. Bu profesörlük 1663 yılında üniversite parlamento üyesi olan Henry Lucas tarafından kurulmuştu. İlk olarak Isaac Barrow sonra 1669’da Isaac Newton’a verilmişti. Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı. Roger Penrose ile birlikte Einstein’ın Uzay ve Zamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramının, Big Bang’le başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi.

Bu sonuç Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı’nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. Bu yirminci yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından biriydi. Bu birleşmenin bir sonucu da karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu. Diğer bir sonuç da evrenin bir sonu ve sınırı olduğuydu. Bu da evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çercevesinde meydana geldiği anlamına geliyordu.

İLGİLİ HABERStephen Hawking herkesin merak ettiği soruyu yanıtladıStephen Hawking herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı

HASTALIKTAN SONRA

Stephen Hawking 1960’ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti. Ünlü bilim insanı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu.

Ünlü fizikçi en son 25 Kasım tarihinde Vatikan’da “Evrenin Kaynağı” başlıklı bir konferans vermiş ve Papa Francis ile görüşmüştü. 1942 yılında İngiltere’nin Oxford kentinde doğan Steven Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı çok kapsamlı çalışmalarla tanınıyor.

Bilimsel araştırmaları 40’ın üzerinde dünya diline çevrilen Stephen Hawking, bilim çevrelerinde Albert Einstein’dan sonraki en büyük dahi olarak görülmektedir.

İLGİLİ HABERStephen Hawking'den korkutan haber! Dünyanın sonu bakın neye benzeyecek!Stephen Hawking'den korkutan haber! Dünyanın sonu bakın neye benzeyecek!
Son güncelleme: 09:04 14.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more