Sözcü Plus Giriş

Sultangazi’de ‘meydan’ eylemi

Sultangazi Uğur Mumcu Mahallesi’nde evlerinin bulunduğu alan, belediye tarafından imar planı değişikliği ile meydan olarak düzenlenen vatandaşlar isyanda. Tapulu evlerini kaybetmemek için eylem yapan mahalle halkı, “Belediye bize hizmet yerine eziyet etmeyi seçti. Evlerimizi vermeyiz” diyor.

16:36 -
Sultangazi’de ‘meydan’ eylemi

Sultangazi Belediyesi , 2010 yılında yaptığı plan değişikliği ile vatandaşların konutlarının bulunduğu  parselleri de kapsayan yaklaşık 40 bin metrekarelik alanı meydan yapmaya karar verdi.  Evlerinin elinden alınmasına karşı çıkan mahalle halkı sesini duyurabilmek için Küçük Uğur Mumcu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak protesto gösterilerine başladı.

sultangazide-meydan-eylemi-22018 yılının son eylemi, 30 Aralık Pazar günü  gerçekleştirildi. Eylem sırasında mahalle halkı adına yapılan açıklamada, Sultangazi Belediyesi ile komşu olan Uğur Mumcu Mahallesi'nde vatandaşların mağdur edildiğine dikkat çekilerek “Sultangazi Belediyesi tarafından hazırlanan imar planlarıyla burada yaşayan vatandaşlar ile ‘anlaşmaya varıldığı ve yerlerini terk etmeyi kabul ettikleri' her fırsatta Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay tarafından dile getiriliyor. Bu haberler kesinlikle doğru değil. Bizim Sultangazi Belediyesi ile hiçbir anlaşmamız  yoktur” denildi.

Konut dokunulmazlığının ihlal edildiğine vurgu yapılan açıklamada “Belediye önündeki ve Merkez Cami önündeki meydanların toplamı 52 bin metrekare. Bu alan yetmedi mi? Otopark mı gerekli? Neden 22 bin metrekarelik otopark alanı AVM yapıldı? Belediyeye ait 400 dönüm kamu alanı belediyeye yetmedi mi?” soruları yöneltildi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more