Sözcü Plus Giriş

Suriye’deki 700 kişilik katliamı kabul etti!

İzmir'de yakalanan terör örgütü IŞİD'in Suriye'nin Deyr ez Zor ili ve çevresinden sorumlu sözde emiri Kasır El Haddavi ile örgütün 3 üst düzey sorumlusu tutuklandı. 4 IŞİD'li Suriye'de 700 sivilin katledilmesi dahil haklarındaki bütün suçlamaları kabul etti.

Güncellenme: 08:47, 04/05/2018
Suriye’deki 700 kişilik katliamı kabul etti!

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Bölge Başkanlığının koordinesinde İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince İzmir'in Konak ilçesindeki bir eve düzenlenen operasyonda gözaltına alınan terör örgütü IŞİD’in Deyr ez Zor ili ve çevresinden sorumlu sözde emiri Kasır El Haddavi ile örgüt elebaşıları Münzir El Zübeyir, Muhammed ve Ömer Matar, “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçlamasıyla sevk edildikleri İzmir Adliyesinde alınan ifadelerinin ardından tutuklandı.

Haddavi ile 3 zanlının emniyetteki ifadelerinde, IŞİD’in  üst düzey sorumluları olduklarını kabul ettikleri, Türkiye’ye kaçak yollarla geldikten sonra Şanlıurfa ve Gaziantep’e, oradan da İzmir’e gelen Haddavi’nin Suriye’deki çatışma bölgelerinde yaralandığını söylediği öğrenildi.

700 sivilin katili

Suriye’nin Şaidat kasabasında 14 Aralık 2017’de 700 sivilin IŞİD tarafından katledilmesinin sorumlularından olduğu iddia edilen sözde emirin IŞİD’in bugüne kadar Türkiye’de yakalanan en üst düzeydeki sorumlularından olduğu belirtildi.

Haddavi'nin, ayrıca örgütün sözde lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin en yakın adamı olan ve Bağdadi öldükten sonra halefi olarak gösterilen, örgüt içinde de sözde infaz videoları yayınlanan Saddam Cemal'in akrabası olduğu tespit edilmişti.

İZMİR (İHA)

Yayınlanma Tarihi:08:40,