Sözcü Plus Giriş

Suudi Arabistan’ın ilk kadın yöneticisi Aramco’ya atandı

Suudi Arabistan'ın milli petrol ve dünyanın en büyük enerji şirketi olan Aramco'ya ilk kez kadın yönetim kurulu üyesi atandığı bildirildi.

Güncellenme: 21:48, 29/04/2018
Suudi Arabistan’ın ilk kadın yöneticisi Aramco’ya atandı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı ve Aramco Yönetim Kurulu Başkanı Halid el-Falih, şirkete 5 yeni yönetim kurulu üyesi atandığını belirtti. Yönetim Kuruluna getirilen ilk kadın üye Lynn Laverty Elsenhans’ın daha önce ABD petrol rafineri şirketi Sunoco’nun (SUN.N) eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olduğu öğrenildi.

Forbes

Lynn Laverty Elsenhans – Forbes

ATANANLAR ARASINDA İKİ YABANCI DAHA VAR

Atanan diğer isimlerin ise Chevron Phillips petrokimya şirketi eski Başkanı ve CEO’su Peter Cella, ABD’nın eski DowDuPont kimya şirketi Direktörü ve Dow kimya şirketi CEO’su Andrew Liveris, Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed bin Abdullah el-Cedan ve Suudi Arabistan Ekonomi ve Planlama Bakanı Muhammed bin Mezid et-Tuveyciri olduğu kaydedildi.

Reuters’ın haberine göre; Kararın zamanlaması, petrol gelirlerine bağımlı Suudi Arabistan’ın ham petrol fiyatlarındaki düşüş sebebiyle karşı karşıya kaldığı sürekli bütçe açıkları üzerine Aramco’nun yüzde 5’ini bu yıl veya 2019 yılında kamuya açma planının üzerine geldi.