Sözcü Plus Giriş

Tekno- dolandırıcıların sahte ETF oyunu

İstanbul, Sakarya, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Nevşehir’de alışveriş sitelerini üzerinden ulaştıkları kişi ya da şirketlerden aldıkları ürünler karşılığında sahte dekontla dolandırıcılık yapan çeteye operasyon düzenlendi. Operasyonda çete lideri Erol B. ile 13 adamı yakalandı.

Tugay SADAY
12:09 -

İnternet üzerindeki alışveriş sitelerini takip eden Erol B. (49) 12 kişilik dolandırıcılık çetesi kurdu. Sosyal medya ve internet üzerinden alışveriş sitelerini takibe alan çete yedek parça başta olmak üzere inşaat malzemeleri ve birçok araç gereç satan kullanıcılara ulaştı.

SAHTE EFT DEKONTU GÖNDERDİLER

Cep telefonu üzerinden yapılan pazarlık sonucu malzemeleri alan çete karşılığında oluşturdukları sahte EFT dekontları gönderdi. Dekontları gören şirketler malzemeleri çetenin nakliye araçlarına yükledikten sonra tekrar hesaplarını kontrol ettikten sonra paraların yatmadığını görünce dolandırıldıklarını anlayarak polise başvurdu.
İhbarları değerlendiren İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri olayla ilgili çalışma başlattı. Çalışma kapsamında Erol B.'nin liderliğini yaptığı çete belirlenerek takip başlatıldı.

EŞ ZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ

Sürdürülen takipler sonucu İstanbul, Sakarya, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Nevşehir'de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda Erol B. ile birlikte 13 şüpheli gözaltına alınırken, bir jenaratör, sahte EFT dekontları, bilgisayarlar, cep telefonları ve kaşeler ele geçirildi. Çalışmalarını sürdüren ekipler, çetenin sattığı hırsızlık mallarını alan 7 kişiye de cezai işlem uyguladı.

750 BİN LİRALIK VURGUN YAPTILAR

Sorguya alınan dolandırıcılık çetesinin bu yöntemle 20 vatandaştan 750 bin liralık vurgun yaptıkları ortaya çıktı. İşlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more