Sözcü Plus Giriş

Trump’ın o kararına yargıç engeli

Federal yargıç Jon Tigar, Trump yönetiminin ABD'nin güney sınırına yasadışı yollardan geçen göçmenleri reddetmesini geçici olarak engelledi.

17:52 -
Trump’ın o kararına yargıç engeli

ABD Başkanı Trump, 9 Kasım’da güney sınırını geçenlere iltica başvurusu yapılamayacağını bildiren bir bildiri yayınlamıştı, ancak ABD bölge yargıcı Jon Tigar Pazartesi günkü kararında, mevzuatın, belirli bir varış limanında olsun ya da olmasın, ABD’ye gelen yabancıların iltica başvurusunda bulunabileceğini açıkça belirtti.

Tigar ayrıca, yönetimin acil durum düzenleme yetkisini kötüye kullandığını ve politika değişikliği hakkındaki yorumları değerlendirmek için 30 günlük bir bekleme süresinden feragat ettiğini de söyledi.

Tigar, “Başkan'ın yetki alanı ne olursa olsun, Kongre’nin açıkça yasakladığı bir uygulama için göçmenlik yasalarını yeniden yazamaz” dedi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, bir aylığına temyiz başvurusunda bulunma hakkı olan karar hakkında bir yorumda bulunmadı. DHA

İLGİLİ HABER'Trump Suudi Veliaht Prens hakkındaki kanıtları kabul etmiyor''Trump Suudi Veliaht Prens hakkındaki kanıtları kabul etmiyor'
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more