Sözcü Plus Giriş

TSK’dan Afrin için son açıklama! O rakam 811’e yükseldi

Afrin'de süren Zeytin Dalı Harekatı 13. gününü geri bıraktı. TSK'dan yapılan açıklamada 14 hedef savaş uçaklarıyla imha edildi. Gelen son dakika açıklamasına göre; 21 PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 811 oldu.

null
Güncellenme: 09:25, 02/02/2018
TSK’dan Afrin için son açıklama! O rakam 811’e yükseldi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin resmi internet sitesinden gece saat  22.08’de yapılan son dakika açıklamasıyla Afrin’de süren Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin son bilgiler paylaşıldı.

TSK’dan yapılan açıklama şöyle: 

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00'den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

İlginizi ÇekebilirTSK'dan 13. gün açıklaması: 790 terörist etkisiz hale getirildiTSK'dan 13. gün açıklaması: 790 terörist etkisiz hale getirildi

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

İlginizi ÇekebilirABD'den flaş Zeytin Dalı açıklamasıABD'den flaş Zeytin Dalı açıklaması

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 14 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 21 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 811 olmuştur.

Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.”

Yayınlanma Tarihi:22:25,