Sözcü Plus Giriş

TSK’dan hava operasyonu! 15 terörist öldürüldü

TSK'dan yapılan açıklamada Kuzey Irak ile Siirt/Pervari ve Tunceli kırsalına yönelik düzenlenen hava harekatında 15 teröristin öldürüldüğü duyuruldu.

Güncellenme: 12:36, 02/06/2018
TSK’dan hava operasyonu! 15 terörist öldürüldü

Türk Sİlahlı Kuvvetleri’nin (TSK) twitter hesabından yapıalan açıklamada “Irak kuzeyi Hakurk bölgesi ile Siirt/Pervari ve Tunceli kırsalına yönelik, 01-02 Haziran 2018 tarihlerinde düzenlenen hava harekâtları neticesinde silahlı 15 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiştir. denildi.

TUNCELİ’DE 7 TERÖRİST

Konuyla ilgili Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklama da ise şu ifadelere yer verildi: Tunceli-Merkez Kırsalında İl Emniyet Müdürlüğümüzün ve İl Jandarma Komutanlığımızın koordinesinde yapılan hava destekli operasyonda tespit edilen 7 terör örgütü mensubu terörist, iki F-16 Savaş uçağımızla etkisiz hale getirilmişlerdir. Bölgede operasyona an itibariyle devam edilmektedir. İlimizde terörist unsurların bulunmasına ve etkisiz hale getirilmesine yönelik çalışmalar azim ve kararlılıkla sürdürülmektedir.”

EYLEM HAZIRLIĞINDAYDILAR

Bölgede gözetleme, keşif ve pusu faaliyeti yürüten güvenlik güçleri, Tünceli il merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Uzuntarla köyü kırsalında bir grup teröristin bulunduğunu tespit etti. Terörist grubun Tunceli-Erzincan karayoluna doğru hareketli olduklarını ve bol miktarda el yapımı patlayıcı ile karayolunda eylem yapacağını değerlendiren güvenlik güçleri, durumu harekat merkezine bildirdi. Bölgeden alınan anlık istihbarat Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bildirilerek, PKK teröristlerin bulunduğu bölgenin koordinatları verildi. Bunun üzerine Malatya Erhaç Hava Üssü’nden kalkan 2 adet F-16 savaş uçağı, PKK’lı teröristlerin bulunduğu alanı bombaladı. Uçak bombardımanının ardından, saat 09.00 sıralarında bölgeye helikopterlerle 100 kişilik Jandarma Özel Harekat timi indirildi. Jandarma birliklerinin, uçakların bombaladığı bölgeye yaklaşması sırasında, yaralı kurtulan bazı PKK’lı teröristler tarafından askerlere ateş açıldı. Askerlerin karşılık vermesi üzerine bölgede çatışma başlarken, bölgedeki operasyonun devam ettiği öğrenildi.

OPERASYONDA LGS HASSASİYETİ

LGS sınavlarının başladığı saate denk gelen hava harekatı sırasında, öğrencilerin helikopter sesinden rahatsız olmamaları için yoğun çaba sarf edildi. Operasyon alanına asker indiren helikopterler, LGS sınavlarının yapıldığı okulların bulunmadığı, şehrin dış kesimlerinden bölgeye gitti. Bölgedeki hava operasyonuna katılan 2 taarruz ve 2 nakliye helikopteri, okulların bulunduğu bölgenin uzağında uçuş yaparak, operasyon bölgesine gitti. Helikopterlerin operasyon bölgesinden dönüşlerinde de aynı yöntem kullanılarak öğrencilerin sesten etkilenmemeleri sağlandı.

Yayınlanma Tarihi:09:27,