Türkiye şehitler listesinde akrabalarını arıyor! Ölen aile büyüklerinden hangileri şehit?

e Devlet soy ağacı bilgisini öğrenen tüm yurttaşlar ailelerinde şehit olan var mı? öğrenmek için MSB'nin sitesinde yer alan Şehit Listesi'ni inceliyor. Varsa şehidin hangi savaşta şehit düştüğünü öğrenmek isteyenler Milli Savunma Bakanlığı'nın sitesinde yoğunluk oluşturuyor. İşte ayrıntılar...

Türkiye şehitler listesinde akrabalarını arıyor! Ölen aile büyüklerinden hangileri şehit?

E-devletten vefat eden aile büyüklerinin ismini öğrenen yurttaşlar, Milli Savunma Bakanlığı sitesinden isim aramaya varsa şehit akrabalarının ismini ve nerede şehit olduğunu bulmaya çalışıyor.

E-Devlet’te soy ağacı sorgulama uygulaması hizmete girdikten sonra kilitlenmiş, sistem yenilenerek yeniden kotalı hizmete dönüştürülmüştü. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise 2008’de “Şehit Tespit Projesi” kapsamında Osmanlı'nın yıkılış dönemi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yaşanan savaşlarda şehit olanların kaydını internete taşımıştı.

E-Devletten soyağacına bakarak büyüklerinin ismini öğrenen vatandaşlar, ailelerinden şehit düşen olup olmadığını, varsa hangi savaşta şehit düştüklerini öğrenmek için MSB’nin sitesinde yer alan ‘Şehit Listesi’ne giriyor.

Sistemde:

1853 Kırım Savaşı,
1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı,
1897 Osmanlı-Yunan Savaşı,
1911 Trablusgarp savaşı,
1912-1913 Balkan Savaşı,
1914-1918 Birinci Dünya Savaşı,
1919-1922 İstiklal Savaşı,
1950-1953 Kore Savaşı ve
1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşenlerin kimlik bilgileri yer alıyor.

MSB'nin hizmetine http://msb.gov.tr/Personel/SehitleriListele adresinden ulaşılıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...