Türkler, süresiz oturum için İngiltere’ye dava açıyor

Türkler, süresiz oturum için İngiltere’ye dava açıyor

İngiliz hükümetinin Ankara Anlaşması kapsamında ülkede iş kuran Türk girişimcilerin kalıcı oturum almasına yönelik kuralları değiştirmesi yargıya taşınıyor.

Süresiz oturuma başvurmak için gerekli şartların geriye dönük şekilde değiştirilmesine itiraz eden Türkler, bu uygulamanın kanunsuz olduğu gerekçesiyle İngiltere İçişleri Bakanlığı'na dava açacak.

Ankara Anlaşması çerçevesinde İngiltere'ye yerleşip burada iş kuran Türk vatandaşları 16 Mart 2018'e kadar 4 yılı tamamladıktan sonra ücretsiz olarak süresiz oturum başvurusu yapabiliyordu. Ancak aniden yürürlüğe giren yeni kurallarla süresiz oturum için 5 yıl ikamet, kişi başı 2 bin 389 sterlin başvuru ücreti ve dil ile kültür sınavı şartları getirildi. Yeni kurallar çoktan İngiltere'de işini kurmuş 12 bin 500 Ankara Anlaşmalı Türk vatandaşına geriye dönük olarak uygulanıyor. 4 yılda süresiz oturum beklentisiyle yatırım yapmış olan Ankara Anlaşmalılar artık 5 yıl beklemek zorunda kalacak. 2 çocuklu bir ailenin neredeyse 10 bin sterlin başvuru ücreti ödemesi de gerekecek. Türk girişimciler, haklarını mahkemede aramak için Alliance of Turkish Businesspeople adında şirket kurdu. Dava masraflarının toplanması amacıyla bir bağış kampanyası başlatıldı.

Şirketin kurucu direktörlerinden İpek Leni Candan, “Bu dava Birleşik Krallık hükümetine Türk toplumunun böyle haksız uygulamalara sessiz kalmayacağını ve göçmenleri sindiremeyeceklerini göstermek açısından çok büyük önem taşıyor. Hem İngiltere'deki vatandaşlarımızın hem de Türkiye'nin davamıza sahip çıkmasını ve bize destek olmasını rica ediyoruz” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...