Sözcü Plus Giriş

Üçüncü cemre düştü mü? Cemre düşmesi ne anlama geliyor? İşte tüm cemre tarihleri…

Bahar ayları yaklaştı, havalar ısınmaya başladı. Cemre tarihleri birçok kişi tarafından merakla araştırılırken, ilk cemre iki hafta önce, ikinci cemre ise geçtiğimiz hafta düştü. Havaya ve suya düşen cemrelerin ardından üçüncü cemre ise dün toprağa düştü. Peki cemreler ne anlama geliyor?

08:57 -
Üçüncü cemre düştü mü? Cemre düşmesi ne anlama geliyor? İşte tüm cemre tarihleri…

Baharın gelişi ve havaların ısınmasının müjdecisi olan cemrenin birincisi ve ikincisi geçtiğimiz günlerde düştü. Üçüncü cemre ise dün toprağa düştü ve bahar kendini göstermeye başladı. İşte cemre düşmesi nedir? sorusunun yanıtı baharın müjdecisi cemre ile ilgili merak edilenler…

CEMRELERİN TAM TARİHLERİ

Cemrenin düşüş sırasına göre önce havanın ısındığına sonra su ve yerin ısındığına inanılır. Bu bilgiler coğrafi bilgilere bir noktada çatışmaktadır. Güneş ışınları önce toprağı ısıtmaktadır. Yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır. Meteoroloji olarak ele alacak olursak ısınma sırası toprak, hava ve su şeklinde gerçekleşmektedir. Cemre düşmesi tecrübelere dayanan bir inanış olsa da bazen cemrenin düştüğü günlerde havalar soğuyabilmektedir.

Birinci Cemre Havaya (19-20 Şubat),
İkinci Cemre Suya (26-27 Şubat)
Üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer.

antalya-cemre-bahar

CEMRE NE DEMEK?

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

Anadolu'da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım'da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs'ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs'ta başlıyor ve 7 Kasım'a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more