Sözcü Plus Giriş

Üçüncü cemre ne zaman düşecek? Cemre nedir? İşte 3. cemrenin düşüş tarihi

Bilindiği gibi birinci ve ikinci cemre düştü. Üçüncü cemre ne zaman düşecek? sorusu da bugünlerin en merak edilen konularından biri. Birinci cemre havaya, ikinci cemre suya, üçüncü cemre ise toprağa düşer. İşte cemre düşmesi nedir? sorusunun yanıtı baharın müjdecisi cemre ile ilgili merak edilenler ve üçüncü cemrenin düşme zamanı...

14:49 -
Üçüncü cemre ne zaman düşecek? Cemre nedir? İşte 3. cemrenin düşüş tarihi

Baharın müjdecisi cemrelerin düşme zamanşları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Birinci ve ikinci cemre düştü, sıra üçüncü cemreye geldi. Peki üçüncü cemre ne zaman düşecek? Cemre nedir ne anlama geliyor? İşte cemre ile ilgili ayrıntılar…

ÜÇÜNCÜ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Birinci Cemre Havaya (19-20 Şubat),
İkinci Cemre Suya (26-27 Şubat)
Üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer.

Cemrenin düşüş sırasına göre önce havanın ısındığına sonra su ve yerin ısındığına inanılır. Bu bilgiler coğrafi bilgilere bir noktada çatışmaktadır. Güneş ışınları önce toprağı ısıtmaktadır. Yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır. Meteoroloji olarak ele alacak olursak ısınma sırası toprak, hava ve su şeklinde gerçekleşmektedir. Cemre düşmesi tecrübelere dayanan bir inanış olsa da bazen cemrenin düştüğü günlerde havalar soğuyabilmektedir.

CEMRE NE DEMEK?

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye' denilmektedir.

Anadolu’da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım’da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs’ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs’ta başlıyor ve 7 Kasım’a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more