Üniversite öğrencilerinin hukuk zaferi

Eskişehir’de biri emekli 4’ü de üniversite öğrencisi olan 5 kişi, gençlik liderlerinden Deniz Gezmiş’i anmak için geçen yıl ölüm yıldönümünde gösteri yürüyüşü yaptı. Polis, 'Tramvay yolunu kapatıp geçişi engelledikleri’’ gerekçesiyle Kabahatler Kanunu uyarınca 5 kişiye 356’şar lira ceza kesti.

Üniversite öğrencilerinin hukuk zaferi

Mahkemeye başvuran ve Anayasa gereği önceden izin alınmadan toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılabileceğini belirten gençler, kendilerine kesilen cezanın da iptal edilmesini istedi. Ancak Eskişehir Sulh Ceza Hakimliği bu talebi reddetti.

Gökçen Erus adlı emekli vatandaş ile, Erhan Yıldız, Aslıhan Uludoğan, Sultan Şahbaz, ve Barış Gençyılmaz adlı öğrenciler bunun üzerine Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yaptılar. AYM de, Anayasa'da güvence altına alınan ‘'Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiği'' sonucuna vararak, öğrencileri haklı buldu. 4 bin 578 liralık mahkeme masraflarının faizi ile birlikte geri ödenmesini ve cezanın kaldırılması için dosyanın Eskişehir Sulh Ceza hakimliğine gönderilmesine karar verdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...