Sözcü Plus Giriş

Vahdettin paylaşımı sonu oldu

23 yıllık doktor Ali Sarıtepe'nin sosyal medyadaki “Vahdettin” paylaşımı, hem memuriyetine son verilmesine hem de hakkında hakkında 301'den dava açılmasına gerekçe oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan tebligatta doktor Sarıtepe'nin sosyal medya paylaşımlarında “Osmanlıyı ve Türk Milletini aşağıladığı” belirtilerek devlet memurluğundan çıkarılmasına karar verildiği ifade edildi. Emekliliğine 2 yıl kala memuriyetten atılan aile hekimi Sarıtepe hakkında bir de TCK 301'den dava açıldı.

Ümit TÜRK
Güncellenme: 08:11, 18/05/2018
Vahdettin paylaşımı sonu oldu

Büyükçekmece’de aile hekimi olarak çalışan 23 yıllık doktor Ali Sarıtepe, emekliliğine 23 ay kala Sağlık Bakanlığı tarafından memuriyetten atıldı. Tebligatta doktor Sarıtepe’nin Faceebook hesabından yaptığı “Vahdettin” paylaşımı gerekçe olarak gösterildi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı şikayet üzerine doktor hakkında bir de Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde yer alan “Türk milletini, Cumhuriyetini ve TBMM’yi alenen aşağılama” suçlamasıyla dava açıldı.

Hekimin bu paylaşımı mesleki hayatının sonu oldu.

Hekimin bu paylaşımı mesleki hayatının sonu oldu.

FACEBOOK PAYLAŞIMI BİMER VE CİMER’E ŞİKAYET EDİLDİ

Büyükçekmece Murat Çeşme Aile Sağlığı Merkezi’nde yönetici hekim olarak görev yapan 23 yıllık doktor Ali Sarıtepe, 2016’nın Nisan ayında Facebook’ta gördüğü ve son Osmanlı sultanı Vahdettin’e ait olduğu iddia edilen bir görselde yer alan ve Vahdettin’in “Türkler dini, soyu, sopu, yurdu belirsiz karma karışık bir cahiller sürüsüdür.” dediği iddia edilen görseli sosyal medya hesabında paylaştı. Paylaşım, Kasım 2017’de hem Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’e hem de Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e şikayet edildi. BİMER ve CİMER, şikayet konusunu Sağlık Bakanlığı’na bildirdi.

SAĞLIK BAKANLIĞI HEM SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU HEM DE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Şikayeti 27 Aralık’ta işleme koyan bakanlık, doktor Sarıtepe hakkında önce savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ardından da disiplin soruşturması başlatarak rapor düzenledi. Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na gönderilen raporda Sarıtepe’nin, söz konusu paylaşımı gerekçe gösterilerek devlet memurluğundan çıkarılması teklif edildi. Sarıtepe’ye de disiplin kurulunun toplanıp durumunu görüşeceği tarih olan 28 Mart 2018’e kadar savunmasını göndermesi için tebligat çekildi.

SAVCILIK DA 301’DEN DAVA AÇTI

Bu arada Büyükçekmece Başsavcılığı, bakanlığın şikayetini işleme koyarak söz konusu sosyal medya paylaşımındaki ifadelerin, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde yer alan “Türk Milletini, Cumhuriyetini ve TBMM’yi alenen aşağılama” suçu kapsamında kaldığı görüşüne vararak, Sarıtepe hakkında 2 yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame düzenledi. İddianameyi kabul eden Asliye Ceza Mahkemesi ilk duruşmanın 25 Mayıs’ta yapılmasını kararlaştırdı.

FOTO:SÖZCÜ - Ali Sarıtepe'nin hukuk mücadelesi sürüyor.

FOTO:SÖZCÜ – Ali Sarıtepe’nin hukuk mücadelesi sürüyor.

DAVA DEVAM EDERKEN YÜKSEK DİSİPLİN KURULU KARARINI VERDİ

Henüz hakkındaki ceza davası devam ederken 28 Mart’ta toplanan Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, doktor Sarıtepe’nin devlet memurluğundan çıkarılmasına karar verdi. Kurulun kararı, Ali Sarıtepe’ye 11 Mayıs günü saat 16.48’de görevi sırasında tebliğ edildi.

“HEM OSMANLIYI HEM DE TÜRK MİLLETİNİ AŞAĞILADI”

Tebligatta şu ifadelere yer verildi; “Adı geçene isnat edilen suçun niteliği ve neticeleri gözetilerek; bütün bilgi ve belgelerin incelenmesi sonucunda; sosyal medya sosyal medya paylaşımlarında hem Osmanlıyı hem de Türk Milletini aşağılayıcı paylaşımlarda bulunduğunun somut delillerle sübut bulduğu anlaşıldığından, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125. maddesinin “E” bendinin “g” alt bendinde yer alan, ‘Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak’ gereğince, ‘Devlet memurluğundan çıkarma’ cezası ile tecyizesine karar verilmiştir”

“MEMURLUKTAN ÇIKARILDIN ANCAK HASTALARA BAKMAYA DEVAM ET”

Bu durumu görüşmek üzere ilçe sağlık müdürlüğüne giden Sarıtepe’ye memurluktan çıkarıldığını ancak aile hekimliği hizmet sözleşmesinin Valilik tarafından henüz feshedilmediği için görevine devam etmesi gerektiği bildirildi. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Halil İbrahim Bal’ın imzasının bulunduğu yazıda, “Aile hekimliği Hizmet Sözleşmeniz henüz feshedilmediğinden hizmet sözleşmenizde belirtilen esasları uygulamanız ve uymanız gerektiğinden Aile Hekimliği Biriminize kayıtlı hastalara sağlık hizmeti vermeye devam etmeniz gerekmektedir” denildi.

“MÜDÜRLÜKTE BAZI KİŞİLERİN FETÖ’DEN ARAŞTIRILMASINI İSTEMİŞTİM”

Sözcü’ye konuşan Ali Sarıtepe, memuriyetten çıkarıldığını ancak aile hekimliği sözleşmesini Valilikle imzaladıkları için henüz görevinin başında olduğunu söyledi. Son iki dönem Cumhuriyet Halk Partisi’nden Beylikdüzü Belediye Başkan Aday adayı olduğunu belirten doktor Sarıtepe, kendisinin bir komployla karşı karşıya bırakıldığını iddia etti. Söz konusu paylaşımı tartıştığı bir hastasının yakını olan Avukat B.E.’nin hem BİMER’e hem de CİMER’e şikayet ettiğini belirten Sarıtepe, hukuksuz bir şekilde memuriyetine son verildiğini söyledi. Sağlık müdürülüğünde çalışan bazı kişilerin FETÖ bağlantısının araştırılması için verdiği dilekçenin, hakkında verilen kararda etkili olduğunu savunan Sarıtepe, karara imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını, ayrıca yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine dava açacağını sözlerine ekledi.

vahdettin-ortaSULTAN VAHDETTİN KİMDİR

Tarihi kayıtlara göre, Sultan Abdülmecid’in dördüncü çocuğu olarak 14 Ocak 1861 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda dünyaya gelen Sultan Vahdettin (VI Mehmed), Osmanlı İmparatorluğu’nun 36’ncı ve son sultanıdır. Aynı zamanda son İslam halifesidir. Abisinin vefatı üzerine 8 Temmuz 1918’de tahta çıkan Sultan Vahdettin, milli mücadelenin son dönemlerinde 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasına ilişkin kanunun çıkarılmasından 16 gün sonra, 17 Kasımda, bir İngiliz gemisiyle İstanbul'dan ayrıldı. İtalya'nın San Remo kentinde 16 Mayıs 1926'da vefat eden Sultan Vahdettin’in cenazesi Suriye’nin başkenti Şam'da bulunan Süleymaniye Külliyesi'ndeki caminin bahçesinde defnedildi.

Yayınlanma Tarihi:08:07,