Sözcü Plus Giriş

Yıldırım: Kaybolan oylarımız ortağımızda

Başbakan Binali Yıldırım Anadolu Ajansı'nda Editör Masası'nın konuğu oldu. AKP'nin düşen oyları için bir değerlendirme yapan Yıldırım, "Bizim kaybolan oylarımız ortağımızda, ortağımızın kaybolan oyları da başka bir partide" dedi. Yıldırım 6 Temmuz salı gününü işaret ederek 'yarın son bir KHK yayınlayacağız' ifadesini kullandı. Ayrıca giderayak Muharrem İnce'nin Kılıçdaroğlu'na teklifine de değinen Başbakan, Muharrem Bey tabii haklı olarak seçimlerde partisinin üzerinde bir oy, destek aldığı için bunu bir sonuca dönüştürmek istiyor" dedi.

null
Güncellenme: 11:02, 03/09/2018
Yıldırım: Kaybolan oylarımız ortağımızda

Yıldırım, “1 Kasım seçimlerine göre AK Parti’nin oyunda, milletvekili sayısında düşme var. Bu da bize bir mesajdır. AK Parti olarak bu mesajı aldık.” ifadesini kullandı.

Yeni dönemde Meclis’in öneminin arttığını belirten Yıldırım şunları kaydetti;

“Bu seçimin böyle ittifaklar arası bir keskin rekabete dönüşmesini istemezdik.

Nihayet bir cumhurbaşkanı seçeceğiz, parlamentoda vekilleri seçeceğiz. İş döndü dolaştı, karşı taraftaki ittifak tek bir noktada anlaştı. Adayları teke düşüremediler ama anlaştıkları tek bir nokta vardı, Recep Tayyip Erdoğan olmasın, ne olursa olsun.

AKP’NİN KAYBETTİĞİ OYLAR

Bizim kaybolan oylarımız ortağımızda, ortağımızın kaybolan oyları da başka bir partide. Sonuçta herkes memnun halinden. Parlamento yapısı da bu haliyle herhangi bir sorun teşkil etmiyor. AK Parti’nin içinde olmadığı hiçbir yasama faaliyeti sonuç çıkarmaz.

AKP'NİN KAYBOLAN OYLARI ORTAĞINA...
1 Kasım'da yüzde 49,50 olan AKP oyları, bu seçimlerde 42,49'a geriledi. Yine 1 Kasım'da 11,90 olan MHP oyları ise 11.13'de kaldı. Yıldırım'ın hesabına göre; Tüm partilerin oy oranlarına bakıldığında, AKP'nin 1 Kasım seçimlerinde aldığı oyların yüzde 7,01'i MHP'ye geçti. Eğer bu oy geçişi olmasaydı, MHP oyları 4,29'da kalmış olacaktı.

Karşı taraftaki adayların retorikten, söylemden öteye elle tutulur bir şeyleri yok. Arka planında bir tecrübe de yok. Yapılmış işler de yok. Bütün bunları vatandaş değerlendirdi. Vatandaş niye değerlendiriyor, çünkü vereceği karar kendisinin geleceğini ilgilendiriyor. Bütün bunların özeti olarak sonuç ortada. Açık ara farkla, en yakın adayla arasında 11 milyon oy fark var, böylece bu süreç tamamlandı.

(Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi) Bütçe Kanunu dışında hükümetin Meclise kanun getirme yetkisi yok. Bu neyi gösteriyor? Meclisin yasama konusunda mutlak gücünü, hakimiyetini gösteriyor.

‘CUMHURBAŞKANI RAHATI SEVMEYEN BİR ADAM’

Cumhurbaşkanı, rahatı sevmeyen bir adam. Rahat olmak isteyeni de sevmiyor. Kendi de rahat etmez, yanındakileri de rahat ettirmez. Böyle bir iş tutuş şekli var. Alışık olmayanlar bu yolculukta dayanamazlar. Bu neden kaynaklanıyor? Memleketin meselelerine olan hassasiyetinden kaynaklanıyor.

(Başkanlık sistemi) 1950 ihtilalinden bu yana bu sistem hep tartışılıyor ve değişmesi yönünde seçim vaatlerine bunu koymayan hemen hemen lider yok.

MUHARREM İNCE’NİN TEKLİFİ

Muharrem (İnce) Bey tabii haklı olarak seçimlerde partisinin üzerinde bir oy, destek aldığı için bunu bir sonuca dönüştürmek istiyor.”

Türkiye’nin mutlaka üretim, istihdam, ihracat ekseninde büyümesini sürdürmesi lazım.

Bundan sonra yapılması gereken, milletin verdiği bu krediyle ülkemizin önündeki sorunları çözmektir.

Yap-işlet-devret modellerini, dış kaynağı daha çok kullanacağız. Buradan artan kısımları da sosyal projelere harcayacağız.

FAİZLER VE ENFLASYON ÖNCELİKLERİN BAŞINDA

Faizleri aşağıya indirmek, enflasyonu aşağıya çekmek ana önceliklerin başında geliyor. Bunun için tedbirler alınacak.

Yeni hükümet döneminde yapısal reformlar yapılmaya devam edecek. Verimsiz projelerin yerine öncelikleri olan, daha fazla verimli projeler tercih edilecek. Kamu da kendi içinde tasarrufa gidecek. Böylece kaynak ihtiyacını daha da azaltmış olacağız.

Para politikalarıyla ilgili taahhütlerimizle kaynaklarımızın dengelenerek yönetilmesi lazım. Bu dönemde en fazla ona dikkat edeceğiz.

Terörle mücadelede doğrusu son iki yılda çok farklı bir yöntem denedik. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra terörle mücadelede bir karar aldık, ‘savunma değil taarruz esas olacak’ dedik.

Bugüne kadarki temel altyapı yatırımlarının üçte birinden fazlasını alternatif finans modelleriyle yaptık.

400 KİLOMETRELİK BÖLÜMÜ HALLETTİK

Terörü bulunduğu yerde etkisiz hale getirmemiz lazım. Akdeniz’den Fırat’ın batısına kadar olan 400 kilometrelik bölümünü hallettik.

Terörle mücadele seçime endekslenen bir iş olamaz. Bunu böyle düşünmek bu ülkeye en büyük haksızlıktır. Bu, Türkiye’nin beka meselesi.

Şimdi Irak tarafında 350 kilometrelik alanda, İran sınırından Habur’a kadar, orada da, Kandil de dahil, sahadayız.”

(Askere alma sistemi) Getirilecek çözüm daha kapsamlı, yapısal bir çözüm. Kalıcı olması lazım. O zaten başladı. Özellikle geçtiğimiz yıllarda başladı ve 15 Temmuz’dan sonra da hızlandı. O bakımdan güvenlik zafiyeti, savunma zafiyeti söz konusu değil.

BEDELLİ ASKERLİK

(Bedelli askerlik) Sıkıntı, ülkemizin en büyük kaynağı olan, enerjisiyle, heyecanıyla bu gençlerimizin önündeki belirsizliği ortadan kaldırmak. Yapmamız gereken bu. O yüzden Silahlı Kuvvetler, Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, hükümet bu konuyu birlikte ele alıp kapsamlı bir çözüm üretilecek mutlaka.

(Bedelli askerlik) Yeni hükümet açıklanacak, önündeki birçok gündem maddesinden bir tanesi de bu olacak.

44 başbakan ağırlamışız, 178 ülkeden bakan düzeyinde ağırlama yapmışız. 29 ülkeye de ziyarette bulunmuşuz.

Yarın son Kanun Hükmünde Kararnamemizi yayınlayacağız ve orada terörle mücadelenin OHAL kalktığı zaman zaafa uğramaması için ihtiyaç olan düzenlemeler de yer alacak

Başbakan Yıldırım, TBMM Başkanlığı konusunda ise “Bunun kararını ben vermem. Liderim, partimizin genel başkanı, partimiz bu yönde karar alırsa her türlü görevi yaparız.” açıklamasında bulundu.

AA

Yayınlanma Tarihi:10:28,