Sözcü Plus Giriş

YÖK Başkanı’ndan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi dekanının görevden alınmasıyla ilgili açıklama

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Muharrem İnce'nin Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni ziyareti sonrası görevden alınan dekan ile ilgili açıklamalarda bulundu. Saraç, ziyaretin siyasi olduğunu ifade etti

Güncellenme: 11:07, 26/05/2018

CNNTürk ekranlarında Hakan Çelik’in sunduğu programa konuk olan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç görevden alınan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ziyaretin siyasi olduğunu söyleyen Saraç, “Bu mesele ziyaret meselesi değil. Muhtelif partilerin ziyaretlerine açığız. Bu süreçlerin doğru yönetilmesi lazım idareciler tarafından.” dedi.

 İşte Saraç’ın o sözleri

“Siyasi bir ziyaret oldu. Siyasi bir figür gelebilir, ziyaret edebilir. fakülte bahçelerinde siyasi propagandaya nasıl bakmalıyız. CHP’nin yöneticileri de siyasetçiler tarafından fakülte bahçesinde propaganda yapılmasına olumlu bakmaz. Bahçedeki hocalar ve öğrencilerin birinci vasfı öğrencilik ve hocalık, seçmenlik değil. Fakülte bahçesinde siyasi propagandayı nasıl yönetmeliyiz? Bu mesele ziyaret meselesi değil. Muhtelif partilerin ziyaretlerine açığız. Bu süreçlerin doğru yönetilmesi lazım idareciler tarafından. Sayın rektör bize iletti, biz de doğru olduğunu düşünmedik. CHP dışında bir parti daha üniversiteye başvurdu, biz de bunun uygun olmadığını söyledik. Muhalefet partisi değildi. Dekan hakkında işlem yapılmadı.”

O İSİM KİM?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, soru üzerine “muhalefetten olmayan bir isim de Cerrahpaşa’ya gelmek istedi. Ancak, doğru olmayacağını söyledik” dedi. Saraç’ın bu açıklaması üzerine kamuoyunda, “İktidarda olduğu halde İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesini desteklemeyen ve bu yüzden eylem yapan öğrenci-veli-öğretim görevlilerinin yanında durmak isteyen kim” soruları sorulmaya başlandı. Şimdi herkes, YÖK Başkanı’ndan “muhalefette olmayan” bu ismin açıklamasını bekliyor.

İlginizi ÇekebilirMuharrem İnce'nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındıMuharrem İnce'nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındıİlginizi ÇekebilirCerrahpaşa'da dekan veda etti: Muharrem İnce'yi alma diye talimat verdilerCerrahpaşa'da dekan veda etti: Muharrem İnce'yi alma diye talimat verdiler
Yayınlanma Tarihi:10:36,