Sözcü Plus Giriş

YÖK rektörü sorguya çekti

YÖK Genel Kurulu, ESOGÜ'de yaşanan silahlı saldırı olayını görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantı sonrasında, dün rektörlük görevinden istifa eden Prof. Dr. Hasan Gönen'in istifası kabul edildi. YÖK Genel Kurulunca, ESOGÜ Rektörlüğüne Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Şenocak atandı.

Güncellenme: 14:14, 12/04/2018
YÖK rektörü sorguya çekti

YÖK yetkilileri, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü görevine özellikle bir hukukçu öğretim üyesini vekaleten atadıklarını belirtti.

YAPILAN AÇIKLAMADA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ:

“Geçtiğimiz Perşembe günü Eskişehir Osmangazi Üniversitemizdeki dört mesai arkadaşımızın hayatını kaybetmesine yol açan menfur saldırı dolayısıyla akademi camiası olarak derin bir üzüntü yaşıyoruz. Hayatını kaybeden meslektaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve akademi camiamıza başsağlığı diliyoruz.

7256 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

15 Temmuz hain darbe teşebbüsü ile birlikte bütün kurum ve kuruluşlar olarak terörle mücadelede zorlu bir sürece girmiş olduk. Bu bağlamda Türk yükseköğretim sistemi de akademik ve bilimsel hayatın kabul edemeyeceği yıkıcı unsurları sistemin dışına çıkarmada büyük bir kararlılık gösterdi. Üniversitelerimizce yürütülen süreçte şimdiye kadar 7256 kişi ihraç edildi. Bu sürecin, eğitim öğretim aksamadan sıhhatli bir şekilde yürütülmesi için üniversitelerimiz büyük bir gayret göstermektedir. Çeşitli kurum ve kuruluşlara farklı renk, görüş ve kisveler altında sızan ve uluslararası bir mühendislik ürünü olan FETÖ'nün karmaşık yapısı, bu mücadelenin zorluğunun temel kaynağını oluşturmaktadır.

Bilindiği gibi üniversitelerimiz, ayrı bir kamu tüzelkişiliğine sahip kurumlardır. Rektörlerle ilgili Kurulumuza ulaşan şikâyetler hakkında gerekli inceleme ve soruşturmalar Yükseköğretim Denetleme Kurulunca yürütülürken, üniversitelerimizle ilgili diğer bütün şikâyetler ise, değerlendirilmek ve gereği yapılmak üzere ilgili üniversite rektörlüğüne aktarılmaktadır. Nitekim menfur olay öncesi, saldırıyı gerçekleştiren şahısla ilgili Kurulumuza intikal eden şikâyetler de, bu nedenle ilgili üniversite rektörlüğüne herhangi bir gecikmeye mahal bırakılmaksızın sevk edilmiş ve gereğinin yapılması istenmiştir.

Saldırgan Volkan Bayar'ın müfteri olduğuna, kendilerine iftira attığına ilişkin Kurulumuza ulaşan iki, kamuya girişinin usulsüz olduğuna dair bir şikâyet başvurusu bulunmaktadır. İftiraya ilişkin iki şikâyetten biri 30 Ocak 2018, diğeri ise 1 Şubat 2018 tarihinde Kurulumuza ulaşmış ve her iki şikâyet başvurusu da geciktirilmeksizin 8 Şubat 2018 tarihinde gereği yapılmak üzere üniversite rektörlüğüne gönderilmiştir. Kamuya girişinin usulsüz olduğuna ilişkin yapılan şikâyet başvurusu ise 14 Temmuz 2017'de Kurulumuza ulaşmış ve 1 Ağustos 2017'de üniversitesine sevk edilmiştir.

Olayın yaşandığı gün ise, Başkanlığımızca acil olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış ve Yükseköğretim Denetleme Kurulu aynı gün Eskişehir'de görevlendirilmiştir.

Menfur saldırıyı görüşmek üzere bugün olağanüstü toplanan Genel Kurulumuz, Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan raporu etraflıca ele almıştır. Daha sonra dün itibariyle istifasını sunmuş olan Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen'i dinlemiş ve olayla ilgili kendisine sorular yöneltmiştir.

Gerçekleştirilen bu toplantıda bu tür hadiselerin bir daha cereyan etmemesi için alınacak tedbirler ve yapılacak uyarılar müzakere edilmiştir. Üniversitelerimizin FETÖ ve benzeri tüm terör örgütleriyle mücadeleyi serinkanlılıkla, hukuk kuralları çerçevesinde, kurumsal düzlemde ve geciktirmeksizin yürütmelerinin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu mücadeleyi üniversitelerimiz, terör örgütlerine sıfır toleransla ve mağduriyetlerin yaşanmaması için azami dikkatle sürdürmelidirler. Bu bağlamda üniversite rektörlerimizle bu toplantıdan çıkan sonuçlar paylaşılacaktır. Rektörlerimizin il bazında başta valiliklerimiz olmak üzere adli makamlarla işbirliklerini daha koordineli bir biçimde yürütmeleri önem arz etmektedir. Bu tür saldırıların akademik ortamlarda tekerrür etmemesi, üniversitelerimizin bilim, huzur ve güven mekânları olması için gerekli güvenlik tedbirlerinin gözden geçirilmesi rektörlerimize tekraren hatırlatılacaktır.

Yükseköğretim sistemimizin güzide bir kurumu olan Eskişehir Osmangazi Üniversitemizin bu travmaya sebep olan hadisenin etkisinden kurtulabilmesi için Yükseköğretim Kurulu olarak her türlü gayreti sarf edeceğimizi de ifade ederiz.

Bu olay ile alakalı başlatmış olduğumuz idari soruşturma en kısa sürede tamamlanacaktır. Diğer taraftan adli makamlarca başlatılmış olan soruşturmayla da olayın bütün yönlerinin aydınlatılarak adaletin tecelli edeceğine olan inancımız tamdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İHA