Sözcü Plus Giriş

YSK kesin aday listesinde 38 yeni isim

24 Haziran Pazar günü yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin kesin aday listesinde seçime katılacak 8 parti 33 milletvekili adayını değiştirdi. Buna göre, AK Parti'den 1, CHP'den 1, MHP'den 2, HDP'den 13, HÜDA PAR'dan 1, Vatan Partisinden 3, Saadet Partisinden 6, İyi Partiden 6 adayın yerine başka isimler listeye girdi.

09:02 -
YSK kesin aday listesinde 38 yeni isim

Resmi Gazete’de yayımlanan  27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin kesin aday listesinde, YSK tarafından 26 Mayıs’ta açıklanan geçici aday listesine göre farklılıklar bulunuyor.

Buna göre, kesin aday listesinde seçime katılacak 8 parti 33 milletvekili adayını değiştirdi.
AKP’den 1, CHP’den 1, MHP’den 2, HDP’den 13, HÜDA PAR’dan 1, Vatan Partisinden 3, Saadet Partisinden 6, İyi Partiden 6 adayın yerine başka isimler listeye girdi.

Partilere göre en fazla aday değişikliği HDP’de yaşandı. Geçici aday listesinde Diyarbakır’dan 8 aday gösteren Saadet Partisi, 9’uncu sıradan sıradan itibaren 4 yeni ismi daha milletvekili adayı gösterirken, Bursa’dan bir adayın sırasını değiştirdi.  Balıkesir’den ise bağımsız bir adayın ismi kesin aday listesinde yer  aldı.

Geçici milletvekili adayı listesinde olan ancak kesin milletvekili aday listesinde bulunmayan ve yerine konulan isimler ve kentleri şöyle:
PARTİ            ŞEHİR               SIRA   ESKİ ADAY               YENİ ADAY
AKP            Adana               8      Samir Altunkaynak       Mehmet Akif Dostbil
HDP              Adana               10     İbrahim Yakut           Eser Çapar
HDP              Adıyaman            5      Mehmet Selim Özbek      İsmet Ardıç
İyi Parti        Afyonkarahisar      5      Alper Yağcı             Merve Balandı
HDP              Ağrı                3      Talha Kaya              Abdullah Koç
Vatan Partisi    Ankara 1. Bölge     6      Hasan Fırat Kayaönü     Ali Yüksel
MHP              Ankara 2. Bölge     9      Vedat Köseoğlu          İlkay Uyar Kaba
HDP              Ardahan             2      Yaşar Kaya              Öztürk Polat
Bağımsız Aday    Balıkesir           1                              Engin Günaydın
İyi Parti        Bilecik             2      Batuhan Atalay          Merve Bektaş
Saadet Partisi   Bingöl              3      Vural Koşunkartay       Ahmet Turan Tursun
HDP              Bursa 1. Bölge      10     Zeki Soyuşen            Mehmet Zahir Sarıtaş
Saadet Partisi   Bursa 1. Bölge      6      Cengiz Arslan           Ersin Göktepe
Saadet Partisi   Bursa 2. Bölge      3      Ebrar Gülsüm Aygün      Hamza Aygün
Saadet Partisi   Bursa 2. Bölge      4      Hamza Aygün             Ensari Altınışık
HDP              Çankırı             2      Hüseyin Yekta Erpolat   Dilan Çetin
MHP              Diyarbakır          2      Rabia Görmez            Abdulkadir Aytekin
Saadet Partisi   Diyarbakır          9                              Fatih Yokuş
Saadet Partisi   Diyarbakır          10                             Ayşe Dağ
Saadet Partisi   Diyarbakır          11                             Yunus Yıldırım
Saadet Partisi   Diyarbakır          12                             Zeki Dilek
İyi Parti        Edirne              1      Mehmet Akalın           İmren Çakırlar
CHP              Elazığ              5      Mesut Başkan            Kadir Metin Öztürk
Vatan Partisi    Eskişehir           7      Ayçan Aybüke Yıldırım   Nalan Bekman
İyi Parti        Eskişehir           5      Emre Demir              Erkan Bursalı
HÜDA PAR         Hakkari             1      Cemal Demirayak         Yalçın Tay
HDP              Gaziantep           8      Umut Baran              Mizgin Yaman
HDP              İstanbul 1. Bölge   18     Kuvvet İhsan Lordoğlu   Alican Çağrı Gökçek
HDP              İzmir 1. Bölge      14     Hayri Etyemez           Kerem Ay
Saadet Partisi   Karabük             2      Mehmet Yüce             Hüsnü Latif Alper
HDP              Kocaeli             8      Ferhat Demirelli        Necmettin Doğrul
HDP              Kocaeli             10     Damla Bağcı             Maşallah Beyret
Saadet Partisi   Kocaeli             11     Fatma Betül Uludağ      Sevil Ertatar
İyi Parti        Konya               10     Nazmi Sırıt             Oğuz Şimşek
İyi Parti        Konya               14     Derya Özgülcü           Abdullah Mahmut Tunçez
HDP              Malatya             6      Sinan Öztürk            Yusuf Bozkuş
HDP              Manisa              1      Lezgin Botan            Sırrı Sakık
Saadet Partisi   Şanlıurfa           3      Hüseyin Mete            Rıdvan Söylemez
Vatan Partisi    Şırnak              3      Büşra Şahin             Yiğit Alp Yurdakul

(AA)

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more