Yurtdışında iftar ve sahur ne zaman, oruç saat kaçta açılacak? İşte 2018 Diyanet imsakiyesi

2018 yılının Ramazan ayı başlıyor. Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar yurttan uzakta Ramazan ayını idrak ediyor. Müslümanlar Ramazan ayını oruç tutarak, namaz kılarak en güzel şekilde değerlendirecek. Onbir ayın en hayırlısı kabul edilen Ramazan ayında yurtdışında yaşayan Müslümanlar sahur ve iftar saat kaçta merak ediyor. Haberimizdeki 2018 Diyanet İşleri Başkanlığı imsakiyesi ile bulunduğunuz ülkenin ve şehrin iftar ve sahur vakitlerine erişebilirsiniz.

Yurtdışında iftar ve sahur ne zaman, oruç saat kaçta açılacak? İşte 2018 Diyanet imsakiyesi

Yurtdışında yaşayan Müslümanlar sahur ve iftar saatlerini araştırıyor. Ramazanın başlamasına saatler kaldı. İslam alemi bu mübarek günlerde oruç tutacak, namaz kılacak ve birçok ibadeti gerçekleştirecek. Ramazanda en çok merak edilen konular arasında sahur ve iftar saatleri geliyor. İşte ülke ülke 2018 Diyanet İşleri Bşkanlığı imsakiyesi…

2018 ÜLKE ÜLKE DİYANET İMSAKİYESİ

RAMAZAN'DA TUTAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi’ne göre Kur’an-ı Kerim, Peygamberimiz’e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. Ramazan orucu ile ilgili ayet şöyledir:

iftar-sahur-1-shutterstock

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır. Aşağıdaki linke tıklayarak diyanetin açılan sayfasında il ve ilçe seçimi yaparak Ramazan İmsakiyesini görebilirsiniz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...