Sözcü Plus Giriş

Zilhicce ayı başladı… Zilhicce orucu ne zaman tutulur?

Zilhicce ayına girmemizle birlikte Zilhicce orucu da merak konusu oldu. Sözlükte “hac ayı” anlamındaki zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın zilkadeden sonra gelen son ayıdır. Peki Zilhicce orucu ne zaman tutulur?

21:20 -
Zilhicce ayı başladı… Zilhicce orucu ne zaman tutulur?

Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutmak tavsiye edilmiştir. Zilhicce ayının 10. günü Kurban Bayramı başlar. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) oruç tutmayı sürdürdüğü rivayet edilir. Kurban Bayramı öncesi 9 gün yani Zilhicce ayının ilk 9 günü oruç tutmak müstehaptır.

 

ZİLHİCCE ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Zilhicce orucu, Zilhicce ayının başlamasıyla başlar 9. gün dahil olmak üzere oruç tutulur.

ZİLHİCCE AYI

Sözlükte “hac ayı” anlamındaki zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın zilkadeden sonra gelen son ayıdır. İslâm'dan önce Arab-ı bâide (Âd ve Semûd) döneminde “mesîl” ve “müsbil”, Arab-ı âribe devrinde ise “ne‘as” ve “bürek” şeklinde adlandırılıyordu.

Zilhicce isminin hicrî takvimde yer alan diğer ay adlarıyla birlikte Arab-ı müsta‘ribe döneminde kullanılmaya başlandığı kaydedilir. Câhiliye devrinde Araplar haram ayların ilki olan zilkade ile zilhicce ayında ticarî açıdan büyük önem taşıyan panayırlar (1-8 Zilhicce) ve özellikle Zülmecâz panayırını düzenler, bunların sona ermesiyle birlikte bu ayda hac ziyareti başlardı.

Zilhicce ıslâm'dan sonra da hac ibadetinin yerine getirildiği ay olmuştur. Bu ayın sekiz-on üçüncü günleri arasında ifa edilen hac menâsikinin mahiyeti, mekânı, vakti gibi hususlar dikkate alınarak adı geçen günler farklı şekillerde adlandırılmıştır. Hac menâsikinin ifasına başlandığı zilhiccenin sekizinci günü “terviye”, dokuzuncu günü “arefe” ismiyle anılır. Kurban bayramı zilhiccenin onuncu günü başlar ve dört gün devam eder.

İLGİLİ HABER2018 Kurban Bayramı tarihi: 9 günlük bayram tatili ne zaman başlayacak? İşte kurban fiyatları...2018 Kurban Bayramı tarihi: 9 günlük bayram tatili ne zaman başlayacak? İşte kurban fiyatları...
Son güncelleme: 22:16 12.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more