Sözcü Plus Giriş

‘Akıllı hoparlör’, cinayet davasında şahit olabilir

ABD'de 27 Ocak 2017'de işlenen cinayetle ilgili devam eden süreçte, Amazon tarafından üretilen bir akıllı hoparlör olan Amazon Echo'nun şahit olarak dinlenebileceği öğrenildi.

20:11 -
‘Akıllı hoparlör’, cinayet davasında şahit olabilir

Christine Sullivan isimli bir kadın Farmington’da sevgilisinin evinde öldürüldü. Ancak bu cinayetin soruşturması, diğer olaylara göre daha farklı bir özelliğe sahip.

Shortmag’da yer alan habere göre Sullivan cinayetinin dosyasında savcı, olay sırasında Amazon Echo’nun da ortamda bulunduğunu ve bir şahit olabileceğini belirtti.

Mahkeme ise bu konuda Amazon ile iletişim kurulmasına ve olayın yaşandığı 27-29 Ocak tarihlerinde herhangi bir ses kaydı alınıp alınmadığının sorulmasına karar verdi.

Ancak Amazon’un bu konuda nasıl bir yanıt vereceği ise çok da bilinmiyor, çünkü kullanıcıların veri güvenliği bu şirketler için büyük bir önem taşıyor.

Davanın bir sonraki duruşması Mayıs 2019’da görülecek.

SES KAYDI YAPMASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Amazon Echo akıllı hoparlör, bir ailenin konuşmalarını kaydederek kişi listesindeki rastgele bir kişiye göndermesiyle gündeme gelmişti. Amazon hatanın Echo'nun arka plan diyaloglarını komut sanmasından meydana gelmiş olabileceğini belirtmişti.

Son güncelleme: 20:13 16.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more