Sözcü Plus Giriş

Ekonomik saldırıya karşı sanayiciler tek yürek

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı Hilmi Teymur, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla dolardaki yükselişin ABD ile yaşanan problemler nedeniyle yaşandığını ve ABD’nin tutumunun iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasına neden olabileceğini bildirdi. Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ise ABD tarafından önce Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanlarımız ile anlaşır olmayan bir yaptırım sürecinin başladığını hatırlatarak, “ABD’nin tavrı hukuki olmayan alüminyum ve çelik ihracatına konan kotalar ile devam etmiştir. Ülkemiz Dünya Ticaret Örgütü üyesidir ve bu tür uygulamalar Dünya Ticaret Örgütü kurallarına da aykırıdır” dedi.

Hanifi KILIÇ / Gaziantep
09:46 -
Ekonomik saldırıya karşı sanayiciler tek yürek

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı Hilmi Teymur imzasıyla yapılan ve Türk Lirası'nın saldırı altında olduğu belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde Türk lirasının açık bir saldırı altında olduğunu görüyoruz. İş dünyası olarak biliyoruz ki; Türk lirasında yaşanan sert değer kaybının temelinde,  ABD ile siyasi ve ticari anlamda yaşadığımız problemler bulunuyor.  Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin almış olduğu yaptırım kararı, söz konusu stratejik müttefikliğin doğasına aykırıdır ve iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulması yönünde çok ciddi bir tehlikeyi beraberinde getirmiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında gerçekleşen İzmir İktisat Kongresi'nin açılışında; ‘Yeni Türkiye’mizi layık olduğu düzeye eriştirebilmemiz için mutlaka ekonomimize birinci derecede önem vermek zorundayız. Çünkü zamanımız tamamen bir ekonomi devresinden başka bir şey değildir. Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun ekonomik zaferlerle taçlandırılmamışsa, meydana gelen zaferler devamlı olamaz. Ekonomi demek, her şey demektir. Yaşamak için, mutlu olmak için, insan varlığı için ne lazımsa onların hepsi demektir. Ziraat demektir, ticaret demektir, çalışma demektir, her şey demektir' şeklinde konuşmuştur. Dünya ülkeleri arasında farklı dönemlerde büyük ekonomik buhranlardan daha güçlü çıkan örnekler bulunmaktadır. Ülkemiz de defalarca ambargolar ve ticari kısıtlamalarla karşı karşıya kalmış ama yoluna devam etmeyi bilmiştir. Zamanında yokluk ve kıtlık görmüş aziz milletimiz kanaatkarlığı ve zor günlerde kenetlenip zorluğa birlikte göğüs germesi sayesinde buhranlı günleri atlatmış ve bugünlere gelmiştir. Elbette odalar olarak, iş insanları ve sanayiciler olarak, esnaf ve ticaret erbapları olarak bu zor günleri atlatmak için, ülkemizin hiç hak etmediği bu durumu bertaraf etmek için üzerimize düşenlerin farkındayız. Yerli ve millî üretim ekonomisinin güçlü birer aktörü olan Gaziantepli iş insanları, KOBİ'ler, ticaret erbapları ve esnaf moralini yüksek tutmalı; üretmeye, satmaya, ihracat yapmaya devam etmelidir. Kamu kaynaklarının kısıtlı ve idareli kullanılması, kutuplaşmalara yer vermeden ortak akıl ve bilinçle hareket edilmesi, aziz Türk milletinin güzel ülkemizde huzur içinde yaşaması için gerekli ekonomik tedbirlerin alınması elzem hale gelmiştir. Son günlerde hiç görülmedik şekilde dalgalanma yaşayan döviz kurları, esnafımızı, tüccarımızı, sanayicilerimizi ve iş insanlarını huzursuz ve tedirgin etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ile ülkemiz arasındaki ikili ilişkilerin diyaloğu temel alan yapıcı bir yaklaşım çerçevesinde onarılmasını ve ABD'nin kabul edilemeyecek bu yaklaşımından bir an önce vazgeçmesini temenni ediyoruz. Reel sektör olarak atılacak tüm adımlarda devletimizin ve hükümetimizin yanında olduğumuzun da altını çizmek isteriz. Biliyoruz ki çözümün temeli birlik ve beraberliğimizde yatıyor. Bu noktada alınan ekonomik tedbirlerin de piyasaları rahatlatacağı aşikardır. Nitekim Odamızda, yaşanan bu ekonomik gelişmelere yönelik alınacak kısa ve orta vadeli önlemlerle ilgili çalışma başlatılmıştır. Tarafımıza iletilen bütün sektörel talep ve öneriler değerlendirilip en kısa sürede ilgililerle ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

GSO Başkanı Adnan Ünverdi

GSO Başkanı Adnan Ünverdi

ADNAN ÜNVERDİ: ABD’NİN TAVRI HUKUKİ DEĞİL

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ise ABD tarafından önce Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanlarımız ile anlaşır olmayan bir yaptırım sürecinin başladığını hatırlatarak, “ABD'nin tavrı hukuki olmayan alüminyum ve çelik ihracatına konan kotalar ile devam etmiştir. Ülkemiz Dünya Ticaret Örgütü üyesidir ve bu tür uygulamalar Dünya Ticaret Örgütü kurallarına da aykırıdır” dedi.

ÜSTESİNDEN GELİRİZ

ABD'nin sadece Türkiye değil Çin, Rusya, İran ve bazı AB ülkeleri üzerinde etki kurmaya çalıştığını dile getiren Ünverdi, kurda yaşanan artışın ülkemize de olumsuz yansımalarının olduğunu ancak Türkiye'nin bununda üstesinden gelebilecek güce sahip olduğunu kaydetti. Ünverdi, “Ülke olarak büyük bir imtihandan geçiyoruz. Sanayi üretimi, ihracat gibi verilerin iyi olduğu bir dönemde kur hızla yükselmeye başladı. Tabii bu durum maalesef en başta sanayicilerimiz olmak üzere toplumun her kesimini etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Bu sürecin doğru yönetilmesi ve doğru tedbirlerin alınması hayati önem arz ediyor. Bizler de üzerimize düşen sorumlulukların farkındayız ve sanayicilerimizin her zaman yanındayız, sorunların çözümü noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülke olarak geçmişte de çok büyük badireler atlattık. Terörle, darbe ve türlü oyunlarla başaramadıklarını şimdi ekonomi üzerinden yapmak istiyorlar. Biz köklü bir ülkeyiz, bugüne kadar kimseye boyun eğmedik, bundan sonra da boyun eğmeyiz. Yeter ki birlik ve beraberlik içerisinde olalım. Bu bir ekonomi meselesi olmaktan çok milli mesele haline gelmiştir. Bir ve beraber olmalıyız. Bu ülke hepimizin ve omuz omuza verirsek bunun da üstesinden geliriz” diye konuştu.

MORALİMİZİ YÜKSEK TUTALIM

Ünverdi, 2001 ekonomik krizinde gecelik faizlerin yüzde 10 bin, yüzde 12 bin seviyelerine kadar çıktığını ve bu nedenle bugünkü sıkıntıların çok daha üstesinden gelinebilir olduğunu kaydederek, “Her musibette bir hayır olduğunu düşünerek, daha fazla katma değerle mal üreterek ihracatımızı birlik ve beraberlik içerisinde artırmak suretiyle zafere ulaşacağımıza inanıyorum. Yeter ki moralimizi yüksek tutalım, manipülasyonlara ve spekülasyonlara kapılmayalım” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 10:13 14.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more