Sözcü Plus Giriş

Trump’tan çarpıcı hamle… Doğuştan gelen hakkı değiştirecek

ABD Başkanı Trump, çarpıcı bir adım atmaya hazırlanıyor. ABD vatandaşı olmayanların veya düzensiz göçmenlerin ülke topraklarında doğan çocuklarına ABD vatandaşlığı verilmesi uygulamasına son vermek istiyor. Bu durumda çocukları ABD vatandaşı olsun diye doğum için bu ülkeye gidenler de eli boş dönecek.

Sozcu.com.tr
16:30 -
Trump’tan çarpıcı hamle… Doğuştan gelen hakkı değiştirecek

ABD Başkanı Donald Trump, ABD vatandaşı olmayan ailelerin çocuklarının ülkede dünyaya gelmesi halinde vatandaşlık kazanmalarını engellemeyi planlıyor.

Trump, bir televizyon programında yaptığı açıklamada, ABD vatandaşı olmayanların veya düzensiz göçmenlerin ülke topraklarında doğan çocuklarına ABD vatandaşlığı verilmesi uygulamasına son vermek istediğini söyledi.

ABD Başkanı böyle bir adımın meşru olup olmayacağına ilişkin soruya, “Bunu bir başkanlık emriyle yapabileceğimi söylüyorlar” yanıtını verdi.

Trump, Beyaz Saray’daki hukukçuların teklifini incelediklerini kaydetti.

ABD anayasasının belirlediği bir hak olan doğuştan ABD vatandaşlığının kaldırılmasının, başkanın anayasada tek başına değişiklik yapma yetkisiyle ilgili hukuki bir tartışmaya yol açabileceği ifade ediliyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 19:39 30.10.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more