100. yıla özel

Bentley Motors, yeni ve çok özel bir Mulsanne limitli üretim modeli, özel sipariş üretimin tüm güzelliğini gözler önüne seriyor. Şirketin kurucusuna bir ithafen ürettiği Mulsanne W.O. Edition by Mulliner serisindeki tüm otomobiller Bentley tarihinden orijinal bir parça taşıyor.

100. yıla özel

Bentley 2019'daki yüzüncü yıl dönümüne yaklaşırken, Mulliner tasarımcıları olağanüstü İngiliz otomotiv tarihinin son 99 yıllını yansıtan yeni Mulsanne W.O. Edition'ı yarattılar. Mulsanne W.O. Edition için, müşteri tercihine bağlı olarak Mulsanne serisindeki üç modelden herhangi biri seçilebiliyor. Ana özellikler arasında, Heritage Hide'dan klasik otomobillerin nostaljik havasını yansıtan, renk ayrımlı bir iç mekan tasarımı, şık Beluga siyah jantlar ve W.O.'nun kendi 8 Litre otomobiline ait krank milinden bir parçanın yerleştirildiği kolçakla beraber büyüleyici bir kokteyl dolabı veya şişe soğutucusu yer alıyor.

2-mulsanne-wo-edition-kopya

BENTLEY'İN YÜZÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ

1919'da Walter Owen (W.O.) Bentley, tek bir amaca sahip bir şirket kurdu: “Hızlı, iyi ve sınıfında bir numara olan bir otomobil” yaratmak. O zamandan beri Bentley'i yönlendiren bu temel prensip, markanın hep daha ileriye gitmesini ve bugün lüks otomobil alanında bir dünya lideri haline gelmesini sağladı.

3-mulsanne-wo-edition-interior-kopya

Bentley'in 100. yılının başlangıcı olan 10 Temmuz 2018 tarihinde, 2019'daki yüzüncü yıl dönümü için geri sayım başlayacak. Sadece birkaç özel şirketin ulaşabildiği bu olağanüstü kilometre taşı, şirketin geçmişini ve bugün eriştiği küresel başarıyı kutlamak için mükemmel bir fırsat sunuyor.

MULSANNE W.O. EDITION BY MULLINER – TARİHTEN BİR PARÇA

Yeni Mulsanne W.O. Edition by Mulliner, Britanya'da otomobil sektörünün “altın çağı” olarak tanımlanan bir dönemde üretilen 8 Litre'den tasarım izleri taşıyor. Sadece 100 otomobilden oluşan bu özel seri Mulliner tarafından el işçiliğiyle üretilecek.

9-mulsanne-wo-edition-treadplate-kopya

İç mekan, 1930'lardaki lüks yaşam tarzından esinlenilen bir dizi muhteşem özellik sergiliyor ve bunların en çarpıcılarından biri de Mulliner aydınlatmalı kokteyl dolabı olarak karşımıza çıkıyor. El yapımı parçanın üzerindeki kakma işleme 8 Litre'nin geometrik ön matris ızgarasını ve farlarını resmederken, bir cam aralıktan da W.O. Bentley'in kendi 8 Litre otomobilinden bir krank mili parçası sergileniyor. İşlenmiş metalden sergileme çerçevesinin hemen altında ise bu Bentley eserinin önemini belirten bir yazı bulunuyor.

Kakma işlemeyi yapmak için farklı kaplamalar ve malzemeler kullanıldı. Dört farklı ahşap türüyle parçaya kontrast ve derinlik kazandırılırken, vurguları, imzayı ve geometrik deseni yaratmak için alüminyum kullanıldı. Her iki kenara paralel uzanan, baklava desenini andırır bordürler modern görünüme katkıda bulunurken, art deco hissini de koruyorlar. Parça, W.O.'nun imzasıyla bitiriliyor.

BENTLEY 8 LİTRE – W.O. TARAFINDAN TASARLANAN SON OTOMOBİL

8 Litre, W.O. Bentley'in en iyi grand tourer'ı olarak tanımlanır. 1930'da sunulan otomobil ayrıca kendisinin Bentley Motors için şahsen tasarladığı son otomobildir. Zamanının en büyük ve en lüks Bentley'i olan bu otomobil, ayrıca Britanya'da bulunan otomobiller arasında da en güçlü motora sahipti: Olağanüstü bir performans sunan 7.983 cc'lik bir düz sıralı altı silindirli. W.O., 8 Litre için şöyle demişti: “Her zaman ölü gibi sessiz bir 160 km/s otomobil üretmek istedim ve sanırım bunu başardım.”

11-8-litre-crankshaft-kopya

GK 706 olarak kaydedilen ve üretim hattı dışındaki ikinci 8 Litre olan otomobil, W.O.'nun özel otomobili oldu. W.O., kısa dingil mesafeli 3,6 metrelik şasinin üzerine bir sedan gövdesi inşa etmesi için HJ Mulliner'i görevlendirdi. W.O. 1931'de çok sevdiği otomobilini satmak zorunda kaldı.2006'da Bentley Motors tarafından geri satın alınan otomobil, aslına olabildiğince uygun şekilde restore edildi ve değiştirilen orijinal krank milinin parçaları bugün sembolik olarak yeni Mulsanne W.O. Edition by Mulliner sürümüne koyuldu.

Loading...