Sözcü Plus Giriş

16 milyar dolar ceza ile karşı karşıyalar!

Avrupa Birliği'nin 2020 yılından itibaren hayata geçireceği yeni emisyon kuralları, üreticileri zorlayacak! Yeni değerlere uyulmaması sonucunda Renault'tan Mercedes-Benz'e kadar her üreticiye toplamda 16 milyar dolar ceza kesilebilir!

Fatih TAN
13:00 -
16 milyar dolar ceza ile karşı karşıyalar!

Otomobillerinin emisyonlarını azaltma konusunda sorun yaşayan markalar, AB’nin yeni emisyon değerleri karşısında neler yapabilecekler? IHS’nin yaptığı araştırmada 2020 yılından itibaren dahada sıkılaştırılacak olan kurallara uyulmaması takdirde 16 milyar dolarlık bir ceza markaları bekleyecek.

shutterstock_526848964-kopya

Günümüzde de olan belirli bir CO2 emisyon sınırı var ancak özellikle büyük ölçekte otomobil üretimi yapan markalar bu değerleri yakalamakta zor zamanlar geçiriyorlar. Bunun sonucunda da AB bu markalara ceza kesiyor. Üreticilerin kârlarının yüksek olması bu cezaları karşılayabilmelerini sağlarken, Volkswagen markasına verilen cezaları ve markanın halen olan kârlılığını akıllara getiriyor.

shutterstock_784233295-kopya

Pazartesi günü yapılan ön görülü raporda, Avrupalı üreticilerin elektrikli otomobil modellerine yönelmesi sayesinde bu durum direkt olarak olumlu yönde çözülebilecek. BNP Paribas analistleri daha önce PSA ve Renault’un birden fazla ceza ödemesine maruz kaldıklarını, ancak yeni kurallar geldiğinde bu cezaların farklılaşağı ve CO2 emisyonu kurallarının başarısızlığa uğramasına sebep olamayacaklarını belirtildi.

Otomobil üreticileri, Avrupa Birliği’nin emisyon konusundaki ilerlemesinin farkında ve onlarda egzoz gazı salımını azaltmaya çalışıyorlar. 2017 yılında bu çalışmalar özellikle Avrupalı tüketiciler tarafından büyük destek gördü ve dizel motorlu otomobil satışları ciddi oranda kan kaybetti.

Son güncelleme: 11:30 07.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more