Sözcü Plus Giriş

Audi’nin hedefi çok büyük!

Audi, 2025 yılında tamamen elektrikli ve plug-in hibrit araçlardan oluşan yaklaşık 800 bin araç satmayı hedefliyor. Marka önümüzdeki 5 yıl her model serisinde bir elektrikli araba seçeneği sunacak. Bunların çoğu tamamen elektrikli iken, küçük bir kısmı plug-in hibrit olacak.

Sozcu.com.tr
10:30 -
Audi’nin hedefi çok büyük!

Audi, geçtiğimiz yılın sonunda Eylem ve Dönüşüm Planını açıklamıştı. Yeni gelir kaynaklarına ulaşmak, maliyet yapılarını iyileştirmek ve şirketin yeni iş modellerine uyma konusundaki dönüşümünü hızlandırmak, bu planın amaçları arasındaydı. Böylelikle yatırımın kapsamı ciddi derecede genişleyecek. 2025 yılına kadar yaklaşık 40 milyar Euro; e-mobilite, otonom sürüş ve dijitalleşme gibi stratejik alanlara yönlendirilecek. Bu yatırım, üretimin dijitalleştirilmesi için de yapılacak.

audi-e-tron_concept-2018-1600-01-kopya

AUDI AG Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, “Daima Vorsprung durch Technik sloganıyla çalıştık; pusulamız teknoloji olmaya devam edecek” dedi. Stadler sözlerine şöyle devam etti: “Amacımız mobiliteyi kökten değiştirmek. Elektrikli mobilite konusunda da premium otomobil üreticileri arasında bir numara olmak istiyoruz. Motivasyonumuz ise müşterilerimize günlük kullanım açısından tam sürdürülebilirlik sağlamak, taviz vermeden en iyi kaliteyi ve sürüş keyfini sunmak. Teknolojik mükemmeliyetle elde ettiğimiz Vorsprung’u kullanıyor ve elektrikli mobiliteyi yepyeni bir seviyeye taşıyoruz.”

20'den fazla elektrikli model geliyor

2025 yılına kadar marka, birbirini izleyecek şekilde 20’yi aşkın elektrikli modeli ürün yelpazesine ekleyecek. Audi e-tron Sportback 2019 yılında piyasaya sürülecek, tamamen elektrikli ikinci otomobil olacak ve ardından Audi e-tron GT, 2020 yılında satışa sunulacak. Bunlara ek olarak, Audi 2020 yılında premium kompakt segmentine elektrikli bir model ekleyecek. Audi, 2025 yılında tamamen elektrikli ve plug-in hibrit araçlardan oluşan yaklaşık 800 bin araç satmayı hedefliyor.

audi-e-tron_sportback_concept-2017-1600-01-kopya

Yarım saatte şarj olan otomobiller

E-tron’un piyasaya sürülmesiyle birlikte, Avrupa’daki Audi müşterileri yüksek performanslı şarj altyapısından yararlanabilecek. Audi, Ionity ortak girişimi aracılığıyla bu altyapının geliştirilmesine katkı sağlıyor. Audi e-tron’un üretim versiyonu, hızlı şarj istasyonlarında 150 kilovata kadar şarj edilebilen ilk otomobil olacak. Bu istasyonlarla birlikte elektrikli SUV, 30 dakikadan kısa bir süre içinde uzun yola çıkmak için hazır olacaktır. Söz konusu araç Lithium-ion aküsü sayesinde WLTP (Dünya Çapında Uyumlu Hafif Ticari Taşıtlar Test Prosedürü) sürüş döngüsü kapsamında 400 kilometreyi aşkın bir menzile ulaşabiliyor.

Son güncelleme: 09:57 14.05.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more