Sözcü Plus Giriş

BMW satış adetlerini yükselten seride başarıya yeni bir formül ekledi

Alman markanın X serisi araçları yeni bir üye kazandı. BMW, Spor Aktivite Coupe (SAC) olarak adlandırdığı X2 modelini satışa sundu. Nisan ayında Türkiye’de olacak araç farklı böbrek ızgaraları ve üç boyutlu altıgen gündüz farları ile ayrışıyor.

null
Güncellenme: 08:29, 05/02/2018
BMW satış adetlerini yükselten seride başarıya yeni bir formül ekledi

Yaklaşık bir buçuk yıl önce X2 Concept'i Paris Otomobil Fuarı’nda sergileyen BMW, Spor Aktivite Coupe (SAC) olarak adlandırdığı premium kompakt sınıfı yeni aracı X2'yi bir test sürüşü ile tanıttı. Atlas Okyanusu kıyısında yeni otomobili birlikte deneyimleme fırsatı yakaladığımız Borusan Otomotiv CEO'su Hakan Tiftik sorularımızı da cevapladı. Hakan Tiftik, “Otomobil pazarı 2018 yılında da geçen yıl gibi olursa BMW olarak 20 bin adetlik satış hedefimiz var. Bu satış hedefinin de en az yüzde 25'i X serisi araçlardan oluşacak. X2 ile X serisi ailesini tamamlıyoruz. Böylece 5 bin adetlik X serisi hedefimizi halen satışı sunduğumuz 1,2,3,4,5 ve 6 ile sağlayacağız. X7 modelimizi de bu yıl içerisinde satışa sunmayı planlıyoruz ” diye konuştu. Nisan 2018 itibarıyla showroomlardaki yerini alacak olan X2, atletik ve dört kapılı bir X coupe. Diğer tüm BMW modellerinden farklı böbrek ızgaraları ve üç boyutlu altıgen gündüz farları ile ayrışan X2 hakkında da bilgiler veren Hakan Tiftik, “X ailesinin altıncı modeli olan X2'nin hedefi kitlesi ağırlıklı olarak genç sürücüler ve ruhu genç kalanlar. X1 ile aynı mimariyi paylaşmakla birlikte BMW X2 kapı kolları ve tavan kanadı dışında X1 ile ortak bir özelliği yok. Üstelik araç iki donanım seçeneği ile iki ayrı karaktere bürünen araç M Sport ve M Sport X seçenekleri sunacak” dedi.

BİR BENZİNLİ BİR DİZEL MOTOR

Türkiye pazarına X2 xDrive20d (otomatik): 2,0 litre dört silindirli dizel 190 beygir motor ve X2 sDrive18i (otomatik): 1,5 litre üç silindirli benzinli 140 beygir motor seçenekleri ile sunulacak. 190 beygirik dizel 400 Nm. Tork üretirken, 0-100 km/s hızlanmasını 7,7 saniyede tamamlıyor ve 4,6-4,8 lt./100 km ortalama yakıt tüketimine sahip. 140 beygirlik benzinli araç ise 220 Nm. tork üretiyor, 0–100 km/s hızlanmasını 9,6 saniyede tamamlıyor ve ortalama 5,9–6,2 lt. yakıt tüketimi sunuyor. Ayrıca X1’den sekiz santimetre daha kısa ve yedi santimetre daha alçak. C sütunu üzerindeki BMW amblemi ve iki yeni gövde rengi (Galvanic Gold ve Misano Blue) ve 17 inçten 20 inçe kadar jant seçenekleri sunuyor. X2'de ayrıca kablosuz şarj, sürüş asistan sistemleri, yedi farklı renkte iç aydınlatma, Şerit Terk Uyarısı, Şehir İçi Fren Aktivasyonlu Yaya Uyarısı, Uzun Huzme Asistanı ve Hız Limit Bilgisi özelliklerini içeren Sürüş Asistanı (opsiyonel) gibi bir çok donanım sunuluyor.