BMW’den Macaristan’a 1.2 milyar dolarlık yatırım!

Bavyeralı marka 1 milyar euro'luk yatırımla Macaristan'a fabrika açıyor. Bu fabrika markanın Avrupa'daki gücünü arttıracak bir fabrika olarak değerlendiriliyor. Yıllık 150 bin araç üretimi gerçekleştirilecek fabrika için Türkiye, marka açısından yatırım yapılabilecek bir coğrafya olsa da değerlendirilmedi.

BMW’den Macaristan’a 1.2 milyar dolarlık yatırım!

Macaristan’da kurulacak olan fabrikada markanın hem içten yanmalı motorlu hem de elektrik motorlu otomobil modelleri üretilecek. BMW üretim şefi Oliver Zipse, “Gelecekte her BMW fabrikasında bugünkü içten yanmalı motorlu araçlar nasıl üretiliyorsa o şekilde elektrikli otomobiller üretilecek” açıklamasını yaptı.

shutterstock_1123551257-kopya

BMW’nin 2000 yılından beri yaptığı ilk fabrikası olacak, ancak Macaristan’daki fabrikada hangi modellerin üretileceği marka tarafından kesin olarak açıklanmadı. Markanın CEO’su Harald Krueger açıklamasında, “Avrupa’daki hareketliliğimizi güçlendireceğiz ve dünya üretimimizle, Asya, Amerika ve Avrupa üretimi arasındaki dengeyi kuracağız” yönünde oldu.

Budapeşte’nin 200 km doğusunda yer alan Debrecen’de kurulacak fabrika 2019 yılında üretime başlayacak. BMW markasının Türkiye’de de son yıllarda fabrika gibi yatırımlar yapacağı konuşulan konular arasındaydı. Özellikle Orta Doğu, Asya ve Arap ülkelerine satış konusunda lojistik olarak iyi bir lokasyon olan Türkiye’nin bu konuda Macaristan’a tercih edilmesi üzücü bir durumu oluşturdu.

Son günlerdeki vergi bariyerleri markanın üretim ve satış konusunda vites yükseltmesini engelliyordu ancak Macaristan’daki üretim tesisi atağı bu konudaki soru işaretlerini ortadan kaldırmış durumda. Markanın en popüler SUV modellerini South Carolina’daki fabrikasından Avrupa’ya gönderdiği ve bu durumunda son günlerdeki ticari engeller yüzünden kârlılığı eksi yönde etkilediği ortada. Marka büyük ihtimalle yeni fabrikasında Avrupa’da da tercih edilen SUV modellerini üretecek.

2018-bmw-x3-xdrive-m40i-side-profile-01-kopya

BMW’nin Avrupa’ya ihraç ettiği SUV modellerinin fiyatları ne yazık ki vergilendirmeler yüzünden yükselecek. Alman üretici pazar günü yaptığı açıklamada, Asya’nın misilleme hamlesiyle vergileri yükselttikten sonra ABD’den Çin’e ithal edilen SUV’lar için de fiyatların artığını belirtti.

Macaristan Avrupa’daki üretimin en önemli merkezlerinden biri, bunu da şu şekilde açıklayabiliriz BMW’nin haricinde burada Mercedes-Benz kompakt otomobiller, Audi, Suzuki ve Opel’in motorlarının yapıldığı bir fabrika yer alıyor. Yüzde 3.6’lık işsizlik oranı olan Macaristan’da BMW’nin fabrikası için 1000 kişilik istihdam oluşturulacak.

Loading...