Sözcü Plus Giriş

Bosch iki tekerlekli araçlar için inovasyonlarını EICMA’da sergiledi

Bosch, geleceğin motosikletleri ve motor sporları araçları için çözümlerini Dünya'nın en önemli motosiklet fuarı olan EICMA'da ortaya çıkardı! Bosch için tüm yenilikçi çözümler ve teknolojiler, stressiz, kazasız ve neredeyse emisyonsuz mobiliteyi gerçeğe dönüştürme vizyonuna doğru giden başka bir basamak.

Sozcu.com.tr
16:00 -
Bosch iki tekerlekli araçlar için inovasyonlarını EICMA’da sergiledi

Sürücü destek sistemleri:

Bosch kaza araştırması tahminlerine göre, radar tabanlı sürücü destek sistemleri her yedi motosiklet kazasından birini önleyebilir. Sistemi bir radar sensörü, fren sistemi, motor yönetimi ve HMI (İnsan Makine Arayüzü) oluşturuyor. Bu sistemler;

ACC (adaptif hız sabitleyici)
Çarpışma uyarı sistemi
Kör nokta tespiti

1541678478_bosch_eicma2018_keyvisual_2wheeler_asien

e-Bikelardan motor sporlarına kadar ABS’nin gelişimi

Bosch, 1984 yılından beri motosiklet ABS teknolojisini sürekli olarak geliştirdi ve her bölgede tüm motosiklet sürücüleri için emniyeti arttırmak üzere gelişmiş performansa sahip daha küçük, daha hafif bir tasarım yaptı. Avrupa Birliği, Japonya, Hindistan, Tayvan ve Brezilya başta olmak üzere dünya genelinde daha fazla ülke motosiklet ABS'sini zorunlu kılıyor veya yakın gelecekte uygulamaya alıyor. Bugünlerde bu emniyet sistemi, motosikletlere ek olarak motor sporları araçları ve eBikelar gibi çok daha geniş yelpazedeki araçlarda kullanılıyor.

1541678477_bosch_eicma2018_adaptive_cruise_control-kopya

Bosch, eBikelar için pazarın ilk seri üretim kilitlenmeyen fren sistemini sundu. Bu yeni gelişme ile birlikte, akıllı ve yenilikçi bir sistem sayesinde elektrikli bisikletin ön tekerleğinin kilitlenmesini önlemek ve ayrıca arka tekerleğin havaya kalkma yüksekliğini sınırlandırmak mümkün olacak. Sistem, fren mesafesini azaltırken aynı zamanda çarpışma ve devrilme riskini de azaltıyor.

Elektromobilite çözümleri:

Şehirlere yönelik mobilite çözümleri esnek, uygun maliyetli ve en önemlisi yüksek verim seviyesinde olmalıdır. Bosch'un güç aktarım mekanizması çözümleriyle bisikletler, scooterlar, motosikletler ve üç tekerlekli araçlar elektrikli hale getirilebiliyor. Son kullanıcı araçlarına ek olarak bu çözümler, ticari uygulamalarda da kullanılabiliyor. Bu yıl EICMA'da iki elektrikli ticari araç sergileniyor. Biri 25 km/saate kadar hız yapabilen e-kargo bisikleti, diğeri ise 45 km/saate kadar hız yapabilen üç tekerlekli e-kargo bisikleti. Bosch'un elektromobilite çözümleri, güç aktarım mekanizması sistemlerinden çok daha fazlasını kapsıyor. Bosch'un entegre eScooter sisteminin parçası olan bir uygulama, menzil ve pusula modları olmak üzere iki arayüzle araç bilgilerini, ağa bağlı işlevleri ve sosyal ağı birbirine bağlıyor.

1541678475_bosch_eicma2018_ebike_urban
Son güncelleme: 15:41 08.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more