Reklamsız Sözcü

Cayenne elektriklendi

Porsche'nin ilk SUV modeli olan Cayenne, markanın hibrit model stratejisi kapsamında elektrik motoruna kavuştu. Cayenne e-Hybrid diye adlandırılan bu otomobilde 918 Spyder'da kullanılan teknoloji kullanılacak.

Fatih TAN
android-time 09:01
Cayenne elektriklendi
Porsche'nin ilk SUV modeli olan Cayenne, markanın hibrit model stratejisi kapsamında elektrik motoruna kavuştu. Cayenne e-Hybrid diye adlandırılan bu otomobilde 918 Spyder'da kullanılan teknoloji kullanılacak.

2019 yılında satışa sunulması planlanan otomobil, minimum yakıt tüketimini maksimum konfor ve dinamizmle kullanıcısına sunmayı hedefliyor. Cayenne e-Hybrid yüzde 30 artan pil kapasitesiyle performansını yüzde 43 arttırmış elektrik motoruna sahip. Ayrıca turbo beslemeli 3 litrelik V6 motoru otomobile 340 beygirlik güç üretimi sağlıyor. Yeni elektrik motoru ise 136 beygir güç üreten bir yapıya sahip.

porsche-cayenne_e-hybrid-2019-1600-01-kopya

Sizinde anladığınız gibi Cayenne e-Hybrid modelinde bir elektrik bir de benzinli motor yer alıyor. Toplamda 462 beygire ulaşan üretim kapasitesi otomobile 700 Nm’lik tork değerine ulaşmasını sağlıyor. 0’dan 100 km/s hıza 5 saniye gibi iddialı bir sürede ulaşan otomobilin maksimum hızı ise 253 km/s olarak belirtilmiş.

porsche-cayenne_e-hybrid-2019-1600-03-kopya

Yeni Cayenne elektrik motoru sayesinde 44 km boyunca benzinli motorunu çalıştırmadan hareket edebiliyor ayrıca sadece elektrik gücüyle 135 km/s hıza ulaşabiliyor. Yakıt tüketimi konusunda ise oldukça tutumlu olan otomobil 3.3 lt / 100 km benzin, 20.8 kWh / 100 km’lik tüketim değerlerine sahip.

porsche-cayenne_e-hybrid-2019-1600-04-kopya

Cayenne e-Hybrid’in bu teknoloji yüzünden kütle olarak ağırlaştığını düşüne bilirsiniz. Ancak Porsche mühendisleri otomobilin pillerini seçerken bu duruma oldukça fazla eğilmişler. Alıştığımız pillerden yaklaşık yüzde 30 daha fazla şarj tutan bu piller 14.1 kWh değerinde ve toplam ağırlığı 138 kg! Standart olarak Cayenne E-Hybrid 3.6 kW’lık şarj aletine sahip. Şarj aletinin pilleri doldurması standart yani şebeke elektriğiyle 7 saat 48 dakika sürüyor! Ancak opsiyonel olarak satın alınan 7.2 kW’lık şarj aleti bu süreyi 2 saat 18 dakikaya indirebiliyor.

porsche-cayenne_e-hybrid-2019-1600-05-kopya

Porsche, Cayenne modeline kazandırdığı bu teknolojik gelişimi otomobilin diğer unsurlarına da yaymış. Özellikle konfor ve sürücü destek sistemleri Cayenne e-Hybrid ile daha gelişmiş duruma gelmiş. Bunların en başında ise gelişmiş head-up display, akıllı dijital yardımcı pilot (InnoDrive), masaj yapabilen koltuklar ve telefondan kontrol edilebilen bir uygulama gibi özellikler geliyor. Porsche bu segmentte pazara daha hakim olmak adına inovatif gelişimlerini tam bir Alman üretici edasında gerçekleştiriyor.

porsche-cayenne_e-hybrid-2019-1600-06-kopya

Cayenne’in hibrit modelini standart modelden ayıran en önemli detaylar ise otomobilin yeşil renki fren kaliperleri ve yine yeşil renkli gölgeye sahip olan model logoları oluyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more