Sözcü Plus Giriş

Geely’nin Avrupa otomotiv pazarında yer almak için daha önceki adımlarından biri olan Volvo’ya ortak olma durumu
ardından geçtiğimiz hafta Daimler AG’ye yaptığı teklif gündeme bomba gibi düşmüştü. Şimdi ise Geely’nin 33 milyar dolar değerindeki FCA grubuna Daimler’e teklif yapmadan önce gittiği ortaya çıktı.

fca-headquarters-1-kopya

Geely’nin son zamanlardaki bu agresif tavrının en büyük sebebi Avrupa otomobil pazarından istedikleri payı almak. Daha öncesinde anlaşma imzaladığı Volvo ile iyi bir birliktelik içinde olan marka, Volvo sayesinde bu pazardaki varlığını rahat bir şekilde gösteriyor ama istediği kadar değil!  Ardından Daimler’e yapılan yatırım teklifinin arkasında ise Mercedes’in F Serisi ile ortaya çıkarttığı otonom ve elektrikli otomobil teknolojilerini kullanmak istemeleri yatıyor.

01-mercedes-benz-f-015-luxury-in-motion-1180x686-1180x686-kopya

FCA ile bu tarz görüşmeler yapmak için Geely, 2017 yılının ortalarında girişimlerde bulunmuştu. Konuşulanlara göre iki marka böyle bir anlaşma yapmak istiyor ama para konusunda anlaşamıyorlardı. Ayrıca Çinli markalar zaten FCA ile iş birliği yapmak istiyorlardı. Guangzhou, Geely, Dongfeng ve Great Wall bunların en önde gelenleri ve Guangzhou ile zaten ortak fabrikaları Çin’de var. Geely’nin bu durumu göz önünde bulundurarak FCA ile anlaşmak istediği konuşulan konular arasında.

fca-china-5-kopya

Geely ve Shufu’nun ne kadar bütçeyi bu iş ayırdığı bilinmez ama Daimler’e yaptıkları teklif 9 milyar dolardı ve FCA’nın değeri 33 milyar dolar! Alman Ekonomi Bakanı’nın Geely’nin teklifini araştıracaklarını söylemesi, “FCA Geely için alternatif bir seçenek mi?” sorularının ortaya çıkmasına sebep oldu.

Son güncelleme: 16:21 01.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more