Sadece elektrik motorlu üretilecek

Daimler AG'nin çatısı altında olan Smart, küçük ve şehir içi kullanım kolaylığı sağlayan lüks otomobiller üretiyor. Otomotiv sektöründe geleceğin teknoloji olarak görülen elektrik motorlu otomobiller, Daimler AG'de Smart ile geliştirilecek!

Sadece elektrik motorlu üretilecek

Marka Smart ile elektrikli otomobil stratejisinde daha ileriye adım atmayı planlıyor. Hazırda gördüğümüz Mercedes-Benz elektrik motorlu otomobil prototiplerine göre daha ucuz ve daha şehirli olan elektrik motorlu Smart’lar üretilecek.

smart-vision_eq_fortwo_concept-2017-1600-07-kopya

Neden Smart, diye sorarsanız da durum şu şekilde. Markanın kârlılığı gün geçtikçe düşüyor, şu anki zararı 4 milyar euro civarında olarak belirtiliyor. Elektrikli modellerle de 2020 yılında müşterilerini tanıştıracak olan marka, örnek vermem gerekirse daha çok Tesla’nın şehirli modeller üreten versiyonu gibi olacak.

smart-vision_eq_fortwo_concept-2017-1600-0e-kopya

Metzler analistlerinden Juergen Pieper, “Smart hiç bir zaman bir tehdite dönüşmedi.” ve “Daimler’in ilk gerçek elektrikli markalarından biri olma hedefleri oldukça mantıklı” açıklamasında bulundu.

smart-vision_eq_fortwo_concept-2017-1600-01-kopya

Smart’ın teknoloji değişimi aslında farklı bir döneme de denk gelecek. Markanın 8 yıllık yöneticisi olan Annette Winkler 30 eylülde görevini bırakıyor. Yerine ise kimin geçeceği henüz belli değil, bu kişi büyük ihtimalle o gün ortaya çıkacak. Tahminimiz ise elektrik motorlu otomobiller için gelişmiş ve uzun vadeli stratejilere sahip biri.

1-kopya

Markanın en çok tercih edilen modeli olması için üretilen ForFour, ilk kasasında olduğu gibi ikinci kasasında da Renault ortaklığıyla üretildi. Ancak beklenilen talebi görmeyen model özellikle 2017 yılında yüzde 6’lık bir düşüşle yılı 136 bin olarak kapattı. Daimler ise Smart için finansal detaylar artık yayımlamıyor.

Tüm bu detaylar ışığında Smart, 2020 yılından itibaren önce Kuzey Amerika ve sonra Avrupa’da yalnızca elektrikli olan yeni modeller satmaya başlayacak.

Loading...