Sözcü Plus Giriş

Elektrikli kamyon savaşları!

Daimler AG, Tesla'dan sonra Amerika pazarı için 2020'de yollarda olması planlanan iki adet kamyon üreteceğini açıkladı. Tesla gibi Volvo ve Volkswagen markaları da özellikle ticari araç pazarında elektrik motorlu taşıt üretme hedefinde. Bakalım Daimler ve bu markaların rekabeti nasıl olacak?

Fatih TAN
Güncellenme: 08:29, 07/06/2018
Elektrikli kamyon savaşları!

Alman üreticinin Freightliner markası eCascadia modeliyle 400 km yol gidebilen bir kamyon zaten üretti. Bu modelin daha küçüğü olarak da 370 km menzile sahip olan eM2’yi ürettiler. eCascadia daha fazla otoyol kullanımları için tasarlanmış olan bir araç iken, eM2 özellikle Kuzey Amerika’da şehir içi teslimatların yapılması için tasarlanmış.

2-kopya

Daimler kamyon bölümünün şefi Martin Daum, “Kamyon ve otobüs endüstrisinin tartışmasız bir biçimde lideriyiz, elektrikli modellerimizle bu liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Pillerdeki en iyi geliştirmeler için enerji yönetimi ve şarj çözümlerini takip edin” açıklamasını yaptı.

3-kopya

Alman otomotiv devi bu atakla birlikte özellikle 800 km menzile sahip olan Tesla ve 1.7 milyar dolar ar-ge’ye bütçe ayıran VW ile çetin bir rekabete girdi. Bu iki devin haricinde güvenlik ve otonom sürüş teknolojileriyle öne çıkan Volvo ise bu yıl Japonya’da elektrikli ve otonom olan ticari aracını göstermeyi planlıyor.

4-kopya