Detroit’teki üreticilerin zor zamanları!

Amerika'nın üç dev otomotiv üreticisi olan Ford, General Motors ve Fiat Chrysler, hammadde fiyatlarındaki artışın yüzünden 2018 yılı kazanç tahminlerini yeniden yapılandırmak zorunda kaldı.

Detroit’teki üreticilerin zor zamanları!

Amerika’nın en büyük üreticilerindne biri olan General Motors’un Wall Street’teki değeri yüzde 8 geriledi. Rakiplerinden Fiat Chrysler ise yüzde 16 gibi ciddi bir düşüş yaşadı. Bu gerileme durumunda CEO Marchionne’nin hayatını kaybetmesinin etkisi de var… Diğer büyük üreticilerden biri olan Ford ise yüzde 4 değer kaybetmiş durumda…

2-kopya

GM yaptığı açıklamada bu değer kaybının en büyük sebebi olarak Brezilya ve Arjantin’den ithal edilen ham maddelere gelen ekstra vergi yükünün olduğunu belirtti. Ayrıca üretim açısından yükselen maliyetin bu yılki toplamının 1 milyar dolar olduğunu da belirttiler. Ford ise ikinci çeyrekteki kazancının yüzde 50 oranla düştüğü ve yıl sonu tahminlerini güncellemek zorunda kaldıklarını açıkladı.

3-kopya

Ford markasının CFO’su Bob Shanks ise emtia maliyetlerinin geçen yılın aynı zamanına göre maliyeti 300 milyon dolar daha fazla olduğunu açıkladı. Ayrıca alüminyum ve çelik ithalatındaki vergi artışı bu yıl gerçekleşmesi planlanan 600 milyon dolarlık kârı engellediğini ekledi.

4-kopya

Otomotiv endüstrisi açısından en önemli ham maddeler olan alüminyum ve çelik olduğunu bilmeyen yoktur. Trump’ın bu iki ham maddeye getirdiği ekstra vergiler ise özellikle otomobil üreticilerinin kârlılığını ve kazancını temelden sarstı. Dün AB komisyonu başkanı ve ABD başkanının yan yana gelmesi otomotiv sektörü açısından pekte faydalı olmadı. Çünkü Juncker yaptığı açıklamada, “Otomotiv haricindeki tüm sanayi malları için sıfır tarife ve sıfır gümrük vergisi konusunda anlaştık gibiyiz” yönünde oldu…

Amerika ve Avrupa Birliği otomotiv harici anlaştı! İlginizi Çekebilir Amerika ve Avrupa Birliği otomotiv harici anlaştı!
Loading...