Dünya’nın en çirkin 15 otomobili

Güzellik göreceli bir kavramdır ancak bu haberdeki otomobillerin hepsi güzellikten uzak!

Dünya’nın en çirkin 15 otomobili

Otomotiv sektöründeki tasarım dilleri her gün olmasa da belirli sürelerle değişerek, sektörün de nereye doğru gittiğini
bize anlatır. Herkes tarafından güzel ve şık olarak nitelendirilen otomobiller kadar, çirkin otomobillerde çoğu zaman karşımıza çıkar. Sonuç olarak güzellik ve çirkinlik göreceli kavramlardır ve kişiden kişiye değişir. Bu haberde ise dünya üzerinde bugüne kadar üretilmiş ve gördüğünüzde sizinde gerçekten çirkinmiş diyebileceğiniz 15 otomobili bir araya getirdik.

 

İşte başlıyoruz :

15 – JENSEN S-V8

Büyük ihtimalle daha öncesinde bu otomobilin markasından bile haberiniz olmadı. İngiliz markanın 10 milyon sterlin yatırımla ürettiği bu otomobil V8 motora sahip! Ayrıca tasarımında TVR izleri taşıdığını da kolaylıkla görebilirsiniz. 1998 yılında ilk kez İngiltere Otomobil Fuarı’nda sergilenen otomobilden 300 adet üretilme planı yapılmış.

15-kopya

14 – JETSTREAM SC250

Terminatör filminden fırlamış gibi değil mi? 2008 yılında ilk defa üretilen bu otomobil İngilizlere ait. Caterham ve Ariel Atom çizgisinde olan Jetstream SC250, Ford Thunderbird’ün tasarımcısı olan Brian Rossi tarafından 2002’de tasarlandı.

14-kopya

13 – FIAT MULTIPLA

Bugüne kadar gördüğünüz tüm çirkin otomobil sıralamalarında yerini alan Multipla, bizim listemizde de var! Fiat markasının ilk defa 1998 yılında üretimine başladığı otomobil 2010 yılına kadar üretildi. Tasarımı ne kadar kötü olsa da kullanışlılığı ve geniş yaşam alanı ailelerin hep dikkatini çekmiştir. Ülkemizde de örneklerini görebilirsiniz.

13-kopya

12 – PONTIAC AZTEK

Koskoca Pontiac’tan hiç beklenmeyen bir tasarım örneği! Tasarım şefi Tom Peters’in bu otomobille alakalı açıklaması “Herkes için olmayan, cesur ve insanın yüzüne tokat gibi çarpan bir otomobil”…

12-kopya

11 – BUGATTI 101 EXNER GHIA

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra üretilmesi beklenen otomobilden sadece 6 adet üretildi. 1951 ve 1956 yılları arasında üretilmesi planlanan Bugatti 101 Exner Ghia’dan şov amaçlı üretilen bir adet, Amerikan Otomobil Tasarımcısı Virgil Exner’de.

11-kopya

10 – TOYOTA MIRAI

Toyota markasının alternatif yakıt teknolojisine bakış açısını gösteren, hidrojenle çalışan bir otomobil. Aslında “içi seni dışı beni yakar” deyiminin tam karşılığı olabilir. Mirai önden oldukça şık ve agresif gözükse de arkasına bakıldığın neden bu ekibin içinde olduğunu anlıyorsunuz…

10-kopya

9 – LAMBORGHINI VENENO

Hiperotomobil kavramının başlangıç örneklerinden biridir Venono. Başka bir gezegenden gelen kişiler tarafından tasarlandığını düşünebilirsiniz. Venono’nun özellikle arka tasarımı, devasa kanadı, girintili çıkıntılı yapısı onuda bu haberin içine getirdi.

9-kopya

8 – MITSUOKA NOUERA

Mitsoka, aslına bakarsanız bir Japon otomobil üreticisi Nouera’da 4 kapılı sedan modeli, Honda Accord temelleri üzerine atılmış bir otomobil diyebiliriz. İki yuvarlak farlarıyla İngiliz otomobil stiline benzeyen otomobilin görüntüsü de bu listede olmasına sebep oluyor.

8-kopya

7 – BUFORI GENEVA

Geneva’dan da anlayacağınız gibi İsviçre’li. Cenevre Otomobil Fuarı’nda gezdiğinizi ve bir anda da bu otomobille karşılaştığınızı düşünün. Böyle bir buruna sahip olan bir otomobil satın almak istermiydiniz? Bu burnundan dolayı Bufori Geneva’da listemizde.

7-kopya

6 – ASTON MARTIN LAGONDA SHOOTING BRAKE

Bir çok otomobil sever tarafından efsane bir model olarak kabul edilmiş olsa da çirkin otomobiller arasında yerini almış bir modeldir. Özellikle Aston Martin gibi efsane
modellere sahip olan bir otomobil markasından beklenmeyen bir tasarım ve örnekti!

6-kopya

5 – MARCOS MANTIS XP

Savaş uçağından bozma bir tasarım değil mi? Özellikle burun kısmına ağır bir şey düşmüş gibi gözükmesi ve komple camdan olanı tavanı çok dikkat çekiyor! Tabi ki bir İngiliz.

5-kopya

4 – MARCOS MANTIS M70

Marcos Mantis M70 , XP’den daha çirkin diyebiliriz. 1968 yılında üretilen otomobil, Repco V8 motora sahipti ve plywood monokok şase kullanıyordu.

4-kopya

3 – MITSUOKA OROCHI

2006-2015 yılları arasında Japon otomobil üreticisi tarafından üretilen spor bir otomobil. 2001 Japon Otomobil Fuarı’nda NSX temelli bir otomobil olarak tanıtılmıştı. Önden görünümü çirkin olması için yetmez mi?

3-kopya

2 – TIRRITO AYRTON R

Kalbinde BMW M5 motoru yatan otomobilin tasarımıyla alakalı her gören ben daha iyi çizerdim diyebiliyor ki haklılar… Her ne kadar mühendislik olarak iyi şeyler yapılmış olsa da gerçek bir çirkin otomobil demek çok kolay!

2-kopya

1 – SSANGYONG RODIUS

İşte bu listenin lideri: Rodius! Sangyong’un MPV tarzında olan otomobilini diğer çirkin otomobiller listesinde de görmeniz mümkün. Özellikle arkadan görünümü gerçekten çok çirkin değil mi?

1-kopya
Loading...