Sözcü Plus Giriş

En ekonomik 5 Serisi!

Bavyeralı markanın en önemli modellerinden biri olan 5 Serisi'nin yakıt tüketimi bakımından ülkemizde satılan en tutumlu versiyonunu kullandık. Hem lüksü hem konforu hem de ekonomiyi bir arada sunan otomobilin tüm detayları bu yazıda.

Fatih TAN
Güncellenme: 15:21, 30/04/2018
En ekonomik 5 Serisi!

BMW’nin geçen yıl tanıttığı E segmenti otomobili olan 5 Serisi, bünyesinde teknolojik, teknik, ekonomik ve tasarım başlıkları altında birden fazla detay barındırıyor. Öncelikle bir önceki versiyonuna göre tamamen değişen otomobil hem daha geniş gövdeye hem de iç mekana sahip.

img_3122-kopya

Otomobili ilk defa gördüğünüzde geniş böbrekler ve büyük farları dikkatinizi çekiyor. Almanların temiz diye adlandırdığı sade tasarım çizgisi aracın ön kısmından yan profiline doğru devam ediyor. Arka kısımda ise yere paralel olan stop grupları, geniş olan arka görüntüsünü daha da geniş kılmış. Arka tamponun iki uç tarafında bulunan egzoz çıkışları ise aracın “Luxury” donanımına az da olsa dinamik bir görüntü katmış durumda.

img_3108-kopya

Yeni 5 Serisi’nin içine geçtiğinizde ise premium bir markanın otomobilinde olduğunu fark etmeniz çok zamanınızı almıyor. Eski modellerden tanıdık olan ön konsol tasarımı artık daha modern çizgilere sahip. Taba renginde olan koltuklar hem konforu hem de sağlığınızı en az anneniz kadar düşünüyor. Masaj, ısıtma ve soğutma fonksiyonları bunun en temel belirtisi…

img_3138-kopya

Konsol ortasında yer alan ekran hem dokunmatik hem de “Gesture Control” özelliğine sahip. Bu sistem sayesinde aracınızın ses sistemini el hareketlerinizle kontrol edebiliyorsunuz. Eski versiyonlara göre daha dijital olan klima kontrol ünitesi artık dokunmatik özelliğe de sahip.

img_3129-kopya

Direksiyonun hemen arkasında kalan gösterge paneline baktığınızda ise panelin tamamen dijital olduğunu fark ediyorsunuz. Hayalet diye özellikle ülkemiz halkınca adlandırılan bu gösterge paneli sürüş modlarına göre değişiklikler gösteriyor. Adaptive, Sport, EcoPro ve Comfort diye dörde ayrılan bu modlar sürüş karakterinize göre otomobilinizi kişiselleştiriyor.

img_3130-kopya

Aracın arka koltuklarına geçtiğinizde ise sizi geniş ve teknolojik bir mekan karşılıyor. Ön koltukların sırtlarına takılmış olan dokunmatik bilgi ekranları hem sürüş detaylarını hem de izlemek istediğiniz görüntüleri size sunuyor. Arka bölümün klimasını farklı olarak ayar yapabildiğinizi de belirtmeme gerek yok sanırım…

img_3124-kopya

Yeni 5 Serisi’nin motor kaputunu açtığınızda ise konumuza başlık olan motorla karşılaşıyorsunuz. Evet, kullandığımız bu otomobil 5 Serisi’nin en ekonomik motoruna sahip olan versiyonu. 1.6 litrelik 4 silindirli turbo beslemeli motor yeni 5 Serisi için ekonomik bir çözüm sunuyor. Otomobilin fabrikasyon olan ortalama tüketim verisi 6.5 lt / 100 km! Bu 1.6 litrelik motor 170 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. 8 ileri tam otomatik şanzımanla kombinlenen bu ünite gücünü arka tekerleklere iletirken hiç bir sorun yaşamıyor, hatta otomobili kullanırken kaputun altında bu hacimde bir motorun olduğu aklınızdan
bile geçmiyor.

img_3144-kopya

Bu motor seçeneği sayesinde otomobil diğer 5 modellerinden ekonomik anlamda ayrılıyor. Ekonomik durumuna sadece yakıt tüketimi olarak da bakmamakta fayda var. Yürütme maliyeti ve MTV’si açısında da bu düşük hacimli 5 Serisi işinizi gerçek hayatta kolaylaştırıyor.

img_3128-kopya

Aracın performans verilerine baktığınızda ise 0’dan 100 km/s hıza 8.3 saniyede ulaştığını ve maksimum olarak da 226 km/s hıza sahip olduğunu görüyorsunuz. Sürüş esnasında ise hissettiğiniz en güzel şey otomobilin hem üst düzey bir konfora sahip olduğu hem de direksiyon hissinin beklediğinizden daha iyi olduğu yönünde. Zaten BMW markası sürüş hissi konusunda premium markalar arasında ilk sıralarda yerini her zaman almıştır.

img_3140-kopya

5 Serisi’ni ülkemizde 1.6 ve 2.0 litre benzinli, 2.0 litre dizel olarak üç farklı motor seçeneğiyle tercih edebiliyorsunuz. 2 litre dizel ve benzinli motorlu otomobilleri xDrive dört tekerlekten çekiş özelliğiyle de satın alabiliyorsunuz. Otomobilin başlangıç fiyatıysa 308 bin 400 tl.