Ferrari’nin en efsane beş modeli!

Spor otomobil üreticisi Ferrari, ilk üretim tarihinden bugüne kadar birden fazla efsane modele imza attı. Biz de sizlere Cenevre Fuarı'nda tanıtılacak olan 488 Pista modelinin sıcaklığıyla en efsane olan beş Ferrari modelini topladık!

Ferrari’nin en efsane beş modeli!

İtalyan spor otomobil üreticisi Ferrari ve modellerinin bir çoğunu bilmeyen otomobil sever düşünülemez. Hatta bu markayı bilmeniz için otomobil sevmenize bile gerek yok. Marka ilk olarak 1929 yılında Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurulmuş ve 1947’de de bu misyonundan uzaklaşarak kendi otomobillerini yollarda kullanılması için yapmaya başlamış. Ferrari’nin hikayesi markanın kurucusu olan Enzo Ferrari’nin hayat hikayesidir aslında.

enzoferrari1-kopya

Ferrari’nin aslında ürettiği her model bir efsane ve kolleksiyon niteliğindedir. Ancak biz bunların arasında en çok öne çıkan ve çoğu otomobil severin aklında kalan beş modeli bir araya getirdik, başlıyoruz…

1- Dino 246 GT:

1969 ve 1974 yılları arasında üretilen otomobil, ortadan motorlu V6 silindirli bir üniteye sahipti. Ferrari’nin ilk çok adetli üretilen otomobili olma özelliğini taşıyan Dino, Enzo Ferrari’nin İtalyan mafyası tarafından öldürülen oğlunun adını taşıyor.

1973-ferrari-dino-246gts-front-view-in-motion-kopya

2- Enzo Ferrari:

2002 ve 2004 yılları arasında üretilen ve Enzo Ferrari’ye ithaf edilen süper spor! Ferrari Enzo, markanın F1 teknolojisini yol otomobillerine nasıl aktardığının tam bir örneğidir. Karbon fiber gövde, elektro hidrolik manuel şanzıman, karbon fiber takviyeli silikon karbür kompozit fren diskleri bunların en öne çıkanları.

enzo-kopya

3- Ferrari F40:

1987 yılında Ferrari’nin 40. yılına özel olarak ürettiği efsane modelidir. Otomobilin bir diğer özel durumu ise Enzo Ferrari’nin ölümünden önceki son onay verdiği model. Karbon fiber gövdeli otomobilde ağırlık olmasın diye hiçbir konfor unsuru bulunmamaktadir. Son olarak Ferrari’nin turbo motorlu versiyonu olarak da dikkat çekmiştir.

f40-kopya

4- Ferrari F50

F40’ın üretiminden 10 yıl geçtikten sonra piyasaya çıkan markanın 50. yılına özel olarak, sınırlı adette ürettiği otomobildir. 1995-1997 yılları arasında 349 adet üretilmiştir. 4.7 litrelik V12 atmosferik bir motora ve 6 ileri manuel şanzımana sahiptir.

f50-kopya

5- Ferrari LaFerrari

Bizim listemizdeki son sırada, günümüzde Türkiye’de de var olan bir model var, LaFerrari! 2013 yılında karşımıza çıkan otomobilden 499 adet üretilmiştir. Markanın yeni yönetmelikler doğrultusunda karbon salımını azaltmak için elektrik motoru da eklediği bir otomobildir.

laferrari-kopya
Loading...