Sözcü Plus Giriş

Fiat otonom araç geliştirecek

FCA ve Waymo kendi kendine gidebilen 4. seviye taşıtlar geliştirmeye başlıyor. Bu sistem, FCA grupta yer alan premium marka ve modellerle hayata geçecek. Tarih ise 2023...

Fatih TAN
Güncellenme: 09:53, 02/06/2018
Fiat otonom araç geliştirecek

Fiat Chrysler Automobiles’ın dün yapılan ve markanın geleceğini yakından ilgilendiren toplantısındaki ana başlıklardan biri de Otonom Sürüş özellikli otomobillerdi. FCA CEO’su Sergio Marchionne “Waymo ile ilişkimiz düşündüğünüzden ve duyduklarınızdan daha derin. Hedefimiz bu işin lisansını almak olacak” dedi.

2-kopya

FCA ve Waymo arasındaki bu ortaklığın ilk sinyali geçtiğimiz perşembe günü verilmişti. Chrysler Pacifica marka model 62 bin adet araç sadece otonom sürüş geliştirilmesi için Google’a yani Waymo’ya verildiği duyurulmuştu ve otonom sürüşe sahip olan PAcifica’lar bu yılın sonlarında teste başlayacak!

Bu sistemin şu anki maliyeti 30 bin dolar, Google ve FCA bu maliyeti 10 bin dolara düşürmek için çalışıyor. Bu açıklamayı teknoloji şefi Harold Wester yaptı. “Bu bir sürücü projesi ve oldukça pahalı” diye konuşmasına ekleyen Wester, “Ama organizasyon için çok önemli bir adım. Yılda bir kaç bin adet bu teknolojiye sahip otomobil oluşturmak ardından bu otomobillerle servisleri ve çevresel etkenleri eğitmek bizim
için çok önemli” dedi.

3-kopya

Wester üreticinin otonom sürüş stratejisini üç ana maddede özetledi

Otonom 2 ve 3 seviyelerinde ilerlemeyi biran önce tamamlamak. Bu sayede premium segmentte rekabet edebilir pozisyona gelebileceklerine inanıyor.

Ortaklık kurmak.

Premium segmentte FCA’nın otonom araçlarını sunan ilk pazar olmak.

Wester, trafikte olan otonom araçların hepsinin seviye 2 olduğunu ve FCA’nın da bu duruma gelmesi 2019 yılında olacağını belirtti.

İlginizi ÇekebilirDaha az Fiat daha çok Jeep!Daha az Fiat daha çok Jeep!
Yayınlanma Tarihi:09:50,