Fiat’ın efsane CEO’su görevi bırakıyor

Dün omzundan ameliyat olan Fiat'ın CEO'su Sergio Marchionne görevi bırakıyor. İtalyan CEO Ferrari'nin de başında bulunuyordu. Marchionne hastanede komada.

Fiat’ın efsane CEO’su görevi bırakıyor

Fiat'ın efsane CEO'su Sergio Marchionne sağlık sorunları sebebiyle Fiat'taki görevini noktalıyor.

Reuters'ın haberine göre Marchionne dün Zürih Üniversitesi Hastanesi'nde omzundan bir ameliyat geçirdi ve Fiat'ın CEO'luğu için Jeep'in başındaki Mike Manley düşünülüyor.

Marchionne 2004 yılında Fiat ve Chrysler'ı büyük bir mali sıkıntıdan kurtarması ile ünlenmişti. Ünlü CEO aynı zamanda Ferrari'nin de genel müdürlüğü görevini yürütüyordu.

Öte yandan Ferrari'nin başına ise Phillip Morris'in CEO'su 63 yaşında ki Malta asıllı Louis Carey Camilleri getirileceği iddia ediliyor.

MARCHIONNE KİMDİR?

1952 yılının Haziran ayında İtalya'da doğan Sergio Marchionne aslına bakarsanız otomotiv endüstrisine gelmiş olan en önemli kişilerden biri.

13 yaşında Kanada'ya ailesiyle birlikte göçen Marchionne kariyerine 1983 ve 1985 yıllarında hesap ve vergi uzmanı olarak Deloitte & Touche'da başladı sonrasında Lawson Mardon Group'ta kurumsal gelişim direktörlüğüne 1985 ve 1988 getirildi.

1990 ve 1994 yıllarında Acklands Ltd. de CFO olarak çalıştı. 1994 ve 1997 yılları arasında Algroup firmasında çalıştı ve ardından 1997-2000 yılları arasında da bu şirketin CEO'su oldu.

Tüm bu gelişmelerin ardından CEO ve Genel Md. 2000-2001 yıllarında gerçekleştirdi ve 2002 yılında da Başkan pozisyonuna geçti.

Chrysler markasının başına geçmeden önce SGS S.A. şirketinde de CEO ve Genel Md.'lük görevini yerine getiren Marchionne, 2009 yılında borç içerisinde olan Chrysler markasına CEO olarak geldi.

Fiat Group, Chrysler'in ilk etapta yüzde 20'sini satın aldı. Bu durumdan sonra Sergio Marchionne o dönemki CEO Robert Nardelli'nin yerine geçti. Bu adımın peşinden Fiat, Chrysler'in yüzde 53.5 hissesini satın aldı. Fiat ve Chrysler'in resmi olarak birleşmesi 2014 yılının Ağustos ayında ve Marchionne liderliğinde oldu.

Sergio Marchionne'yi biraz daha yakında tanıyalım! İlginizi Çekebilir Sergio Marchionne'yi biraz daha yakında tanıyalım!
Loading...