Sözcü Plus Giriş

Goodyear’dan geleceğin lastiği

Goodyear'ın konsept olarak geliştirdiği bu lastik, internete bağlı, canlı yosun taşıyor, oksijen üreterek havayı temizliyor ve kendi enerjisini kendisi üretiyor!

14:00 -
Goodyear’dan geleceğin lastiği

Goodyear'ın akıllı lastiğinin içindeki sensörler, araç ve üçüncü parti bilgisi ile birlikte, Goodyear'ın tescilli algoritmaları için gerçek zamanlı veri sağlıyor. Bu algoritmalar sayesinde, aşınma, sıcaklık ve basınç dahil olacak şekilde lastik kimliği ve  durumu hakkındaki bilgi veriyor ve sürekli olarak güncelleniyor. Ayrıca bu durum filo operatörleriyle de paylaşılıyor.

bulten-goodyear-3-kopya

Elektrikli otomobiller için geliştirilen yeni lastik :

EfficientGrip Performance Goodyear'ın, elektrikli araçlara özel lastikleri geliştirmedeki en yeni adımı olarak öne çıkıyor. Goodyear tarafından yapılan testler; elektrikli motorların güçlü ve anlık tork momenti ile ağır bataryaların neden olduğu ilave araç ağırlığına bağlı olarak, elektrikli araç lastiklerinin standart lastiklere göre yüzde 30 daha hızlı yıprandığını göstermiştir.

bulten-goodyear-1-kopya

Lastiğin dayanıklılığı için gerekli olan özelliklere ek olarak, araç üreticileri, elektrikli araçların yuvarlanma direncinin daha da geliştirilmesini talep ediyorlar. Birçok ülkede elektrik şarj etme altyapısının henüz yeteri kadar gelişmiş olmaması nedeniyle, tüketicilerin en büyük önceliği artan çeşitlilik olarak öne çıkıyor. Öne çıkan bir diğer nokta ise; lastiklerin sessizliği ve konforu. Elektrikli araçlar, düşük hızlarda standart araçlardan kaynaklanan gürültünün yarısını yaratıyor.

İşte büyük bomba “Oxygene”

bulten-goodyear-4-kopya

Goodyear'ın Oxygene konsepti, havanın kalitesini iyileştirmeyi hedefleyen bir konsept. Oxygene, lastiğin yanak kısımlarının içinde yaşayan yosun içerme özelliğiyle eşsiz bir yapıya sahip. Bu açık yapı ve lastiğin akıllı sırt deseni, nemi ve yol yüzeyindeki suyu absorbe edip yayarak fotosentez oluşumuna izin veriyor. Böylece, oksijeninin havaya aktarılmasını da sağlıyor.

goodyear-tyre-concept-oxygen-cleantyre-3-kopya

Oxygene konsepti, yeniden kazanılmış lastiklerden elde edilen kauçuk tozuyla 3-boyutlu olarak basılmış havasız bir yapıya sahip. Hafif ve emici olan bu yapı, lastiğin kullanım süresini uzatırken, servis sorunlarını da azaltmayı hedefleyen, patlamadan giden bir çözüm ve mobilite imkanı sunuyor. Lastiğin sırt bölgesindeki suyun absorbe edilmesine yardım ederek ıslak zemin yol tutuş performansını iyileştiren lastiğin açık yapısı ayrıca ilave güvenlik sağlıyor.

goodyear_oxygene_1-kopya

Oxygene konseptinde, ışık hızında yüksek kapasiteli mobil bir bağlantısallık için, açık ve görünür bir ışık iletişim sistemi veya LiFi kullanılmaktadır. LiFi, nesnelerin internetine bağlantıyı gerçekleştirerek, akıllı mobilite yönetim sistemleri için son derece önemli olan araçlar arasında ve araçla altyapı arasında verilerin değişimini sağlıyor.

Son güncelleme: 13:09 09.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more