Grandland X Almanya’da üretilecek

PSA Grup, Opel Grandland X üretimini Fransa'dan Almanya'ya taşıyor. Bu durum özellikle Fransız işçi sendikalarını kızdırdı.

Grandland X Almanya’da üretilecek

PSA, Opel’in Grandland X için Fransa yerine Eisenach, Almanya fabrikasında üretilmesini kabul etti. Fransa, Sochaux’daki fabrikada üretilen Grandland X üretim sorunlarından dolayı özellikle 5008 modelinin talebi karşılayamıyor olmasıyla sorunlar yaşıyordu. Peugeot hem 5008 için gelen talepleri karşılamak hem de Grandland X üretimini sorunsuz bir biçimde yürütmek için Opel’den gelen Almanya üretim teklifini kabul etti.

opel-grandland_x-2018-1600-10-kopya

Fransız Hristiyan İşçi Birliği ise bu durumu fabrika için kötü bir haber olarak yorumladı. PSA ve Opel’in Almanya’daki fabrikasındaki çalışma planıyla alakalı daha fazla bilgi talep etti. Christelle Toillon ise “5008’in üretimiyle alakalı sorunlar ortadan kalkmadan Grandland X üretiminin yer değiştirmesi Opel açısından endişe verici.” olarak nitelendirdi.

2017-opel-insignia-kopya

Uzun zamandır devam eden çalışanlarla ilgili sorunlar, Alman işçilerin İspanya, İngiltere ve bazı ülkelerdeki ücretlerinin Fransız işçilere göre yüzde 4 fazla olduğu hatta arttırıldığı yönündeydi. Bu nokta da Grandland X için PSA’nın Almanya’da daha fazla işçilik ödemesi anlamına geliyor.

2131-kopya

Almanya merkezli internet sitelerinde ise yeni yatırım içeren Opel anlaşması kapsamında işçiler 2020’ye kadar zam erteleme karşılığında çalışma garantilerini aldılar. Opel’de hali hazırda yürütülen 3700 gönüllü işten çıkarmayı doğrulamış durumda.

Loading...