100 kilometre 21 TL: Hyundai Ioniq

Elektrikli otomobillere ÖTV zammı gelecek söylentisi, her gün zamlanan akaryakıt ve 0 km otomobil fiyatları... Böyle bir ortamda herkes için makul olabilecek bir otomobil kullandım: Hyundai Ioniq! Doğuştan hibrit olan otomobilin en önemli özelliği 100 km'de 3.9 litre yakıt tüketmesi!

100 kilometre 21 TL: Hyundai Ioniq

Öncelikle hibrit kelimesinden başlayalım. Hibrit aslında melez demek, otomobiller üzerindeki etkisi de hem elektrikli hem de içten yanmalı bir motorunun olduğu anlamına geliyor. Yani bir otomobil hibrit ise bunun kesinlikle içten yanmalı bir motoru ve elektrik motoru vardır.

ioniq-18-kopya

Son yıllardaki çevre kirliliği ve akaryakıt fiyatlarının yükselmesi üreticileri alternatif yöntemlere sürükledi. Bu yöntemlerin en başında dizel yakıtla çalışan motorlar geliyordu. Çünkü dizel motorlar ekonomik olsa da birim yakıt fiyatı yüksek, çevreyi çok kirletiyorlardı ve bakım olarak maliyetliler. Bunlara ek olarak bir de büyük bir Alman markanın dizel motor skandalı da ortaya çıkınca,  bu motorlar için tehlike çanları çalmaya başladı!

İkinci büyük alternatif ise özellikle ülkemizde likit petrol gazı kitleriyle çalışan otomobiller yani LPG’liler. Bu sistem işin aslına baktığınızda hem en güvenli hem de en çevreye zararı olmayan sistem olarak geçiyor. Ancak ülkemizdeki bu duruma olan bakış açısı ve bu dönüşümlerin, zamanında biraz sağlıksız yapılması tüketiciyi düşündürüyor. He şunu da belirteyim; LPG’li otomobiller öyle tasarruflu falan değil, asıl avantaj LPG’nin birim fiyatının diğer akaryakıtlara göre uygun olmasından doğuyor.

ioniq-11-kopya

Şimdi sıra ekonomik alternatife geldi. Evet, bu elektrik! Elektrik motorlarını verimli kullanan bir çok otomotiv devi, zamanında bu atılımı yaparak pazardan payını almaya çalışıyor. Günümüzde artık süper spor hatta hiper spor dediğimiz otomobillerde bile bu teknolojinin kullanılması, diğer üreticilerin de bizim olduğu gibi dikkatimizi çekti ki herkes elektrikli motorla kombine edilmiş içten yanmalı motorlu otomobilini son yıllarda sırayla tanıtmaya başladı. Hyundai de bu pazardan payını almak için hibrit modeli olan Ioniq’i karşımıza çıkarttı. 2017 yılında tanıtılan otomobil aslında kompakt bir hatchback formuna çok yakın tasarımda. Otomobilin Blue Drive yazıları ve mavi renkli logoları dış tasarımında en çok dikkat çeken ve Ioniq’i ayrıştıran detaylar oluyor. Otomobilin sürücü koltuğuna oturduğunuzda ise donanım listesinin acaip biçimde kabarık olduğu fark ediyorsunuz. Koltuk ve direksiyon ısıtmalar, koltuk soğutmalar, dokunmatik multimedya ekranı, sunroof, deri koltuklar, elektrikli sürücü koltuğu hemen fark ediliyor. Direksiyonun hemen arkasında kalan gösterge paneli ise tamamen dijital ve renkli. Bu ekran üzerinde otomobille alakalı tüm bilgilere erişebiliyorsunuz.

ioniq-25-kopya

Bu bilgiler içerisinde en önemli olanları ise tabii ki elektrikle alakalı olan detaylar. Hız göstergesinin sağında yer alan ekranı direksiyon üzerinden değiştirip, enerji monitörüne ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede elektrikle mi, benzinle mi gittiğinizi otomobil size gösteriyor. Gösterge panelinin tam sol tarafında ise “Power, Eco ve Charge” yazılı bir ekran yer alıyor. Eğer sakin bir kullanım yapıyorsanız Eco’da, sürüşünüz hız odaklıysa Power’da olan bu gösterge özellikle ayağınızı gazdan çektiğinizde Charge bölümünde olduğunu size gösteriyor.

ioniq-45-kopya

Peki sürüşü nasıl?

Ioniq’in içine bindiğinizde sürüş pozisyonunun kompakt otomobillerden biraz daha alçak olduğunu fark ediyorsunuz. Otomobilin yere yakınlığı çok olmasa da koltuklardan bu durum ayarlanmış, oldukça da başarılı olmuş diyebilirim. Start Engine düğmesine bastığınız anda elektronik bir ses çıkıyor ve otomobil çalışıyor. Her ne kadar benzinli motorlar gibi çalışmasa da çalıştığını fark ediyorsunuz. Sonrasında hareket etmek istediğinizde de düz vitesli otomobillerin debriyaj pedalının bulunduğu yerin hemen solunda küçük bir pedal var onu kaldırmanız gerekiyor. Sonrasında vitesi “D” moduna alıp harekete başlıyoruz…

ioniq-41-kopya

İlk hareketimizi her zaman elektrik motoru sağlıyor. Gaza basma şiddetinize göre otomobilin beyni benzinli motoru mu, elektrik motorunu mu ya da her ikisinin birden çalışmasının mı gerektiğini ayarlıyor. Bu sayede özellikle şehir içi trafiğinde ekonomik sürüşün zirvesine çıkıyorsunuz.

ioniq-14-kopya

Otomobilin benzinli motoru 1.6 litrelik atmosferik bir motor. Aktarma görevini ise üstlenen parça 6 ileri DCT şanzıman. Bu motor ve  bu teknolojiye ne kadar yakışmasa da marka, elektrikli otomobille birlikte senkronizasyonun iyi yapılmasından dolayı oldukça ekonomik çözümler yaratmış durumda.

ioniq-29-kopya

Elektrikli motorun gücünden de bahsetmek isterim. Ön tekerlekleri harekete geçiren bu motor 45 beygir gücünü tek başına üretiyor. 120 km/s hızlara kadar sadece elektrikli motorla ulaşabilirsiniz ama bu sizin becerinize bağlı. Dur kalk trafikte hiçbir şekilde (pillerinizin şarjı az değilse) içten yanmalı motorunu çalıştırmadan aracı hareket ettirebilirsiniz.

ioniq-12-kopya

Ioniq’in en önemli özelliklerinden biri de kendi kendini şarj edebiliyor olması. Bunu otomobil şu şekilde yapıyor. Öncelikle yokuş aşağı inerken ayağınız gazdan çektiğinizde motor freni sayesinde otomobilin disklerindeki sürtünmeden oluşan ısıyı araç enerjiye çevirip hapsediyor, bir de buna fren yapmayı da katarsanız şarj etme hızınız iki kat artıyor. Buna ek olarak 1.6 litrelik benzinli motoru otomobil, bir jeneratör olarak kullanıp pillerini şarj ediyor. Bu sayede siz otomobili şarj etmek için dışarıdan hiç bir destek ihtiyacı duymuyorsunuz.

ioniq-10-kopya

Ioniq ülkemizde tek donanım paketiyle satın alınabiliyor. Elite Plus donanım paketi en yüksek seviyede donanım özelliklerini kullanıcısına sunuyor. Otomobilin MTV’si 1.6 litrelik motora sahip olan otomobillerle aynı. Bakım maliyeti açısından da hiç korkunuz olmasın. Çünkü tahmin ettiğiniz gibi yüksek miktarda ödemeler yapmayacaksınız. Son olarak pillerin değişimi ne kadar maliyetli olur diye merak ediyorsanız Hyundai Ioniq’in pilleri ömür boyu garantili. Otomobilin satış fiyatı ise 133 bin TL!

MTV ve ÖTV’si nedir?

Hibrit motorlu otomobillerde MTV, benzinli motorun hacmine göre alınıyor. Yani Ioniq bu durumda 1.4 ve 1.6 litrelik motorlu dilimden hesaplanıyor. ÖTV’de ise durum yine aynı, hibrit motorlu otomobillerde teşvik 1.6 litre ve üzeri motor hacmine sahip otomobillerde devreye giriyor. Devlet teşviği durumundan Ioniq yararlanmıyor.

ioniq-8-kopya
Loading...