İkinci elde tercih : yüksek model ve düşük kilometre!

Türkiye otomobil pazarı yılın ilk yarısında yüzde 40’a varan daralma yaşarken, sürücüler ikinci el araç pazarına yöneldi. Mayıs ayı sonunda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9,97 artan ikinci pazarında ise yeni ve düşük kilometreli araçlar öncelikli tercih oldu.

İkinci elde tercih : yüksek model ve düşük kilometre!

Kurdaki yukarı yönlü hareket, yeni araç fiyatlarında yaşanan artış otomobil pazarında yüzde 40'a varan daralmaya yol açtı. Yaşanan bu gelişmelere bağlı olarak sürücüler, alım tercihini ikinci el araçlardan yana kullandı. 2018 yılı Mayıs ayı sonuitibariyle Türkiye'de ikinci el otomobil pazarı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9,97 oranında artarak 2 milyon 296 bin 780 adete ulaştı. 2017 yılında ise bu rakam 2 milyon 87 bin 708 adet olarak gerçekleşmişti. Mayıs ayı rakamları doğrultusunda ikinci el pazarını ve lüks araç satışlarını değerlendiren S&S Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak, ikinci elde yaşanan artışının sürdürülebilir olmadığını vurgularken, lüks araç pazarında yaşanan daralmayla ilgili olarak da önemli açıklamalarda bulundu.

ferhat-albayrak-1-kopya

Ferhat Albayrak, “Pazardaki asıl talebi yeni model ve düşük kilometreli ikinci el araçlar oluşturuyor. Bu araçların yenisi satılmaz ise talebi oluşturan düşük km/yüksek model yılı özelliğine sahip araçların arzı zamanla yok olacaktır. Pazarın önemli alıcıları ve ikinci el tedarikinin taşlarından olan filo şirketlerinin yüksek kurlarla yaşadıkları finansal sıkıntılar ve bankaların kredi vermekteki düşük iştahını alt alta koyduğumuzda, sadece ikinci el pazarındaki pozitif rakamlara çok aldanmamamız gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

shutterstock_1133216531-kopya

Lüks otomobil pazarındaki daralma yüzde 27!

Lüks otomobil pazarında son 3 senedir yaşanan daralmanın devam ettiğine dikkati çeken Albayrak, “Lüks otomobillerde 2018 yılında, tıpkı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ciddi kayıplar yaşanmaya devam ediyor. Özellikle bu sınıfta 2 litre ve üzeri otomobillerde satışlar Mayıs sonu itibariyle geçen seneye oranla yüzde 27 oranında düştü ve satılan 235 bin 645 araçtan sadece 619 tanesi 2 litre üzeri araçlardan oluştu. Bu rakam geçen sene ise 848 adet olarak gerçeklemişti” değerlendirmesi yaptı.

Loading...