Sözcü Plus Giriş

Japonlar itiraf etti!

Nissan ve Subaru'nun ardından Suzuki, Mazda ve Yamaha da araçlarının emisyon ve yakıt etkinliği testlerinin uygun olmayan koşullarda yapıldığı itiraf etti!

11:30 -
Japonlar itiraf etti!

Reuters’ın haberine göre her 3 şirketin yetkilileri de Nissan ve Subaru’nun yaptığı gibi testlerde hile veya kayıtlarda tahrifat yapılmadığını, ancak testlerin olması gereken koşullarda yapılmaması nedeniyle sonuçlarda usulsüzlüğün ortaya çıktığını savundu.

shutterstock_75694318-kopya

Araçların emisyon ve yakıt etkinliği testlerinin Karayolu Ulaşım Aracı Yasası’nda öngörülenden daha düşük hızlarda yapıldığı için daha düşük emisyon ve daha yüksek yakıt etkinliği değerlerinin ortaya çıktığı ifade edildi.

Suzuki, 2012 Haziran ayından geçen aya kadar üretilen 13 bine yakın aracın yüzde 50’sinin bu şekilde test edildiğini duyurdu. Ulaştırma Bakanlığı ise 20 otomobil üreticisinden aldığı numune araçlarda yaptığı incelemelerle ilgili raporunu yayımladı. İncelenen otomobiller arasında Mazda’nın ürettiği bin 875 aracın yüzde 4’ünün, Yamaha’ya ait 335 aracın ise yüzde 2’sinin uygun koşullarda test edilmediğinin tespit edildiği bildirdi.

shutterstock_644453350-kopya

Daha önce de Nissan ve Subaru şirketleri, Japonya’daki fabrikalarında üretilen araçların egzoz emisyon testlerinde usulsüzlük yapıldığını itiraf etmişti. Nissan ülkedeki 5 fabrikasında araçların emisyonları veya kilometre performansıyla ilgili verilerde tahrifat yapıldığının ya da testlerin uygun olmayan koşullarda gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

Son güncelleme: 10:27 10.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more