Sözcü Plus Giriş

Küresel satışlarda yüzde 2.9’luk artış, gelirde yüzde 6’lık azalma!

Renault Grubu’nun (1 Ocak 2018’den itibaren Jinbei ve Huasong dahil) küresel satışları (binek + hafif ticari), üçüncü çeyrekte yüzde 2,4 küçülen pazarda yüzde 2,9 artış gösterdi. Grup’un pazar payı 2017’ye göre 0,2 puan artış ile yüzde 4 olarak gerçekleşti. Grubun toplam satışlarında ise yüzde 6'lık gerilemesöz konusu. Bunun da en temel sebebi olarak İran'daki fabrikanın kapanması gözüküyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 13:30, 23/10/2018
Küresel satışlarda yüzde 2.9’luk artış, gelirde yüzde 6’lık azalma!

Grup satışları, Avrupa'da özellikle B (Clio, Captur, Sandero) ve C segmenti (Megane ve Yeni Duster) modellerin başarısı sayesinde, yüzde 0,8 büyüme kaydeden pazarda yüzde 8,6 artış gösterdi. Elektrikli araçlarda ise, ZOE satışları yüzde 7 artış gösterirken, Kangoo Z.E. satışlarını ikiye katladı.

shutterstock_1097366858

Avrupa dışında ise, yüzde 3 düşüş kaydeden pazarda, Jinbei ve Huasong markaları dahil yüzde 2 düşüş yaşandı (Jinbei ve Huasong hariç -%10,4). Amerika pazarında, Arjantin pazarındaki yüzde 24,9'luk düşüşe rağmen Grup, satışlarda yüzde 0,2 artış kaydetti. Asya-Pasifik bölgesinde, Jinbei ve Huasong markaları dahil olmak üzere satışlar yüzde 72 artış gösterdi. (2017 yılının aynı çeyreğine kıyasla yüzde 14,8 daha düşük)

Afrika, Orta Doğu, Hindistan bölgesindeki Grup satışları yüzde 24,4, Avrasya bölgesindeki Grup satışları ise yüzde 5,6 yavaşlama gösterdi. Afrika, Orta Doğu, Hindistan bölgesi, Hindistan'daki satışların yüzde 34,7 düşmesi ve İran'daki faaliyetlerin askıya alınmasından etkilendi.Avrasya Bölgesi'nde Rusya'daki satışlar yüzde 5 artmaya devam ederken yüzde 51,3 küçülen Türkiye pazarındaki satışlar yüzde 52,5 düşüş gösterdi.

shutterstock_721111663

2018'in üçüncü çeyreğinde, yüzde 6 düşüş ile Grup cirosu 11 milyar 484 milyon euro’ya ulaştı. Sabit döviz kuru ve katsayı baz alındığında yüzde 1,4 azalmış oldu. 1 Ocak 2018 itibariyle Grup faaliyet bölümleri arasında faiz sübvansiyonlarının dağılımını değiştirmiş ancak bu değişimin konsolide gelirler üzerinde bir etkisi olmamıştır. Satış finansmanı cirosunda eşit bir düşüş gerçekleşmiş olsaydı, karşılaştırmalı gösterge yöntemiyle hesaplanan AVTOVAZ haricinde otomotiv gelirleri 142 milyon euro (1,3 puan) daha yüksek olacaktı.

AVTOVAZ hariç otomobil cirosu yüzde 8,4 düşerek 10 milyar 57 milyon euro oldu. Bu düşüşte 1,3 puanlık negatif etkinin yanı sıra, Grubun ticari faaliyetlerinde kullandığı başlıca para birimleri olan Arjantin pesosu, Brezilya Reali, Türk lirası, Rus Rublesindeki değer kaybının yarattığı 4 puanlık negatif etki önemli rol oynadı. Özellikle bu ülkelerde uygulanan fiyat artış politikası 1,6 puanlık pozitif fiyat etkisi sağladı.

Özellikle Türkiye ve Arjantin pazarlarındaki düşüşten ve üçüncü çeyrekteki düşük stok nedeniyle satış hacminde -2,6 puan gerçekleşme oldu. İran'a sevkiyatların durması, dizel motorlara olan talebin azalması ve Nissan'ın otomobil üretimindeki düşüşün etkisiyle ortak şirketlere yapılan satışın ciroya -3,3 puanlık etkisi oldu.

Markanın üçüncü çeyrek sonundaki gelirlerinde yüzde 6’lık gerilemenin temel sebeplerinden biri olarak Avrupa’daki WLTP testleri öne çıkıyor. Bu konuyla alakalı CFO Clotilde Delbos, “Bence biz bu mücadeleyi başardık diyebiliriz” açıklamasında bulundu. Ayrıca son çeyrekte de satışlarımıza etki edebilir açıklamasını da ekledi. WLTP testleriyle birlikte markaların uzun süren emisyon testleriyle mücadele ediyor olması, siparişlerin teslimatlarında gecikmelere yol açtı.

Renault Grubu’nun gelirlerinin yüzde 6 gerilemesindeki bir diğer etken ise Amerika’nın yaptırımından dolayı gerçekleşen İran fabrikasının kapatılması oldu. Son olarak markanın Çin pazarından beklentisi gelişimin yüzde 5 oranında olmasıyken yüzde 2 olarak gerçekleşmesi de duruma etki etti.

shutterstock_789626338

2018 PAZAR ÖNGÖRÜSÜ

2018'de küresel pazarın 2017'ye kıyasla yüzde 2 büyüme kaydetmesi bekleniyor. (önceki tahmin yüzde 3 idi) Avrupa pazarında yüzde 1,5 büyüme ve Fransa pazarının yüzde 4 (+ yüzde 2) artış göstermesi ön görülüyor.

Uluslararası pazarlarda Brezilya'da yüzde 10 büyüme beklenirken, Rusya'da yüzde 10'un üzerinde büyüme tahmin ediliyor. Çin'in yüzde 2 (önceki tahmin yüzde 5 idi), Hindistan'da ise yüzde 8 oranında büyüme gerçekleşmesi bekleniyor.